Yüzlerce kadından ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ mesajı

HABER MERKEZİ – Şilili feminist Las Tesis kolektifinin kadına yönelik şiddete karşı başlattığı danslı protesto eylemi İstanbul ve İzmir’de bir araya gelen yüzlerce kadın tarafından gerçekleştirildi. Her iki eylemde de kadınlar “Yalnız yürümeyeceksin” mesajını verdi.

Şili’de Valparaiso kentinde feministlerin oluşturduğu Las Tesis kollektifinin 25 Kasım’da ilk kez “Yolunda bir tecavüzcü” adlı şarkıyı söyleyerek, gözlerine siyah bantlar çekerek gerçekleştirdiği danslı protesto eylemi yayılmaya devam ediyor. Kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto etmek amacıyla başlatılan danslı protesto eylemi, İstanbul ve İzmir’de de bir araya gelen yüzlerce kadın tarafından gerçekleştirildi.

Fotoğraf: @narkadindayanis – İstanbul/Beşiktaş

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile İstanbul Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı’nda yüzlerce kadın bir araya geldi. Eylemin yapılacağı yerde yüzlerce çevik kuvvet polisi konumlandırıldı. Kadınlar mor eldiven takarak, İspanyolcadan çevrilen “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısını söyleyerek danslı protesto eylemini gerçekleştirdi. Eylem sırasında kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarını attı. Dans protestonun ardından kadınlar zılgıtlar ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerek eylemlerini bitirdi.

İzmir Alsancak’ta ise Halkbank önünde toplanan yüzlerce kadın, danslı protesto eylemini gerçekleştirdi. “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısını söyleyerek dans eden kadınlar, sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin jop. İnadına isyan, inadına özgürlük” sloganlarını attı.

Polis eylem boyunca, “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısının sözlerinde yer alan “Tecavüzcü sensin, öldüren sensin, Polisler, Hakimler, Devlet ve Başkan” ifadeleri nedeniyle “Devlet kurumlarını suçlayıcı ifadeleri sarf etmeyin, hakkınızda işlem yapılacaktır” şeklinde uyarıda bulundu. Kadınlar, danslı protesto eylemini gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

Daha önce İstanbul ve Ankara’da yapılan danslı protesto eylemlerinde polis kadınlara müdahale etmiş, bazı kadınlar darp edilerek gözaltına alınmıştı.