Zainal Abarakov hakkında suç duyurusu

Doku ailesinin avukatı Çimen, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda Gülistan Doku’nun kaybolmasıyla ilgili şüpheli Zainal Abarakov’un tutuklanması talebinde bulundu.

Gülistan Doku 164 gündür kayıp

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan (21), 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Dersim’de daha çok Uzunçayır Baraj Gölü’nde yapılan arama çalışmalarından ise şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

‘Geç kalınmış olmasına rağmen adil soruşturma için tutuklanmalı’

Doku’nun kaybolmasıyla ilgili Zainal Abarakov’la ilgili ise herhangi bir gelişme sağlanmadı. Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen, olayla ilgili Zainal Abakarov’un tutuklanması talebiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Karşılaştırmalı hukukta da 48 saati aşan kayıp vakalarında kişinin “öldürülmüş” olmasının kabul edildiğinin belirtildiği suç duyurusunda, şöyle denildi:

“Dosya şüphelisi en azından bu aşama da geç kalınmış olmasına rağmen adil, etkin ve etkili bir soruşturma yapılabilmesi ve tutuklama sonrasında genelde dosyalarda esas değişiklikler olduğu deneyiminden de yola çıkarak dosya Şüphelisi Zaynal Abarakov tutuklanmalıdır.”

‘Doku’nun başına çok kötü şeyler gelmiş olması muhtemel’

Suç duyurusu dilekçesinde, Gülistan Doku’nun kaybedilmesi sonrasında yaklaşık 164 gün geçtiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi: “Bu süre boyunca intihar ettiği düşünülen köprünün altında bulunan gölette yapılan tüm çalışmalara rağmen Gülistan Doku veya ona ait herhangi bir şahsi eşya bulunamamış olması nazarı dikkate alındığında Gülistan Doku’nun başına çok kötü şeyler gelmiş olması kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmelidir.”

MA – DERSİM