Zorla evlendirilmek istenmesine karşı çıktığı için kaybedilen Sariye davasında 11 yıl sonra karar

Hakkari’de 11 yıl önce zorla evlendirilmek istenmesine karşı çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan Sariye Çetin’i “töre saikiyle kasten öldürme” suçundan babasının da aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Hakkari’de 2009 yılında Abdullah Çetin (62), kızı Sariye Çetin’i komşusu olan akrabasıyla zorla evlendirmek istedi. Zorla evlendirilmek istenmesine karşı çıkan Sariye, düğün öncesi yapılan kına gecesinde evden kaçtı.

Ailesi, bir süre sonra Sariye’yi Yüksekova’daki bir yakınlarının evinde bularak, zorla geri getirdi. Ancak kısa bir süre sonra Sariye ortadan kayboldu. Aile fertleri tarafından polise “kayıp” başvurusu yapılırken, sonrasında yapılan çalışmalarda da Sariye’ye ulaşılamadı.

‘Ailesi öldürdü’ ihbarı

Bu sırada Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne isimsiz bir kişi tarafından Sariye’nin ailesi tarafından öldürüldüğü ve cenazesinin Merzan Mahallesi’ndeki Sülük Göleti’ne atıldığı ihbarı geldi. Gölette yapılan arama çalışmalarında da Sariye’nin izine rastlanmadı. 

Baba ile 7 akrabası gözaltına alındı

Sariye’nin öldürüldüğünün değerlendirilmesi üzerine olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra babası Abdullah Çetin, amcası C.Ç. (39), kuzenleri M.Ç. (30) ve F.Ç. (40) ile İ.Ç. (41), İ.Ç. (46) ve R.Ç. (45) gözaltına alındı. Daha sonra tutuklanan 7 kişi 9 ay sonra Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada beraat ederek, tahliye edildi.

Yargıtay beraat kararını bozdu

Yerel mahkemenin kararı Yargıtay tarafından çelişkili ifadeler, gizli tanık beyanları, Sariye’nin kaybolduğu gece sanıkların yaptığı telefon görüşmeleri ile farklı noktalardaki telefon sinyal kayıtlarından dolayı bozuldu. Yargıtay kararında tüm sanıklar hakkında “töre saikiyle öldürmek”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

7 sanık hakkında ‘töre saikiyle öldürme’

Dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesi üzerine geçtiğimiz yılın Mart ayında 7 sanığın yargılaması yeniden başladı. Mahkemenin kararı üzerine tekrardan yakalanarak tutuklanan 7 sanık hakkında açılan dava geçtiğimiz günlerde karara bağlandı.

Mahkeme, “töre saikiyle öldürme” suçlamasıyla her sanığa ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

MA – HAKKARİ