10 Ekim anmasında gözaltına alınan 11 kişi serbest bırakıldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 5’inci yıl dönümü nedeniyle katliamın yaşandığı Gar Meydanında anma yapmak isteyen gruba müdahale sırasında gözaltına alınan 11 kişi serbest bırakıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için katliamın yaşandığı Gar Meydanı’na gitmek isteyenlere yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 11 kişinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri tamamlandı.

Haklarında “2911 sayılı kanuna muhalefet etmek”, “polise görevini yaptırmamak” gerekçesiyle işlem yapıldığı öğrenilen 11 kişi, ifade işlemlerinin ardından Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Daha sonra serbest bırakılan 11 kişinin isimleri şöyle:

“Fırat Kaya, Mahmut Demir, Güney Akgün, Mustafa Yaşatır, Şamil Parlak, Doğuş Özdemir, Doğu Kan Bakaç, Zeynep Tan, Zeynep Ülger, Celil Resulluogullari ve Selim.”

‘Güvenlik Şube Müdürü tehdit etti’

Serbest bırakıldıktan sonra hastane önünde Ankara gençlik örgütleri adına konuşan Şamil Parlak, şunları ifade etti: “5 yıl önce bizi katledenler, bugün bize saldırdılar. Anma yapmamızı engellemeye çalıştılar, ama biz anmamızı gerçekleştirdik. Ankara Güvenlik Şube Müdürü bugün bizi ‘Sizi bu sokaklarda gezdirmeyiz’ diyerek açık açık tehdit etti.”

5 yıl değil 50 yıl geçse de her zaman bu sokaklarda olmaya katillerden hesap sormaya devam edeceklerini söyleyen Parlak, “Katliamı unutmak, katilleri affetmek yok” dedi.  Konuşma sırasında “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganı atıldı.

MA – ANKARA