11 gün gözaltında tutulan Sevil Rojbin Çetin tutuklandı

Evine yapılan polis baskınında köpekli ve fiziki işkenceye maruz kalan HDP’li Sevil Rojbin Çetin, 11 gün gözaltında kaldıktan sonra adliyeye getirildi.

Tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Çetin tutuklandı.

HDP, Çetin’in tutuklanmasına ilişkin, “İşkence insanlık suçudur, tutuklama kararıyla bu işkence meşrulaştırılamaz.” dedi.

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Üyesi Sevil Rojbin Çetin

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 26 Haziran’da Diyarbakır’daki evine yapılan baskında, polisin köpekli ve fiziki işkencesine maruz kalan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin gözaltına alınmıştı.

Çetin, 11 gün gözaltında kaldıktan sonra bugün adliyeye getirildi. Savcılıktaki işlemlerin ardından tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Çetin, hakimlikte hakkındaki iddialara ilişkin savunma yaptı.

‘Yürüttüğüm faaliyetler resmi açık ve alenidir’

Yıllardır HDP’de siyaset yapan biri olduğunu, kadın hakları alanında çalışmaları olduğunu belirten Çetin, savunmasında şunları ifade etti:

“1 Nisan 2014’te Van Edremit Belediye başkanı seçildim. 2019 yılına kadar görevimi sürdürdüm. Çalışkanlığımdan dolayı yerel yönetim kadrosuna seçildim. Tüm partilerde yerel yönetimler vardır. Daha önce avukatımız tarafından yerel yönetimlerin işleyişine dair çizelge sunulmuştur. Ben daha önce birçok kez görüş alışverişi yapmak adına Mardin’e gelmişimdir. Resmi bir kurumun resmi bir üyesiyim. Hakkımdaki tanık beyanlarının hiçbirini kabul etmiyorum. Hepsi iftiradır. Buna isnat edilen suçları da kabul etmiyorum. Yürüttüğüm faaliyetler resmi açık ve alenidir.” 

Çetin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı

Hakkındaki gizli tanık beyanlarını reddeden Çetin, “Hepsi karalama ve yalandır. Benim öz geçmişim ortadadır. Bu beyanları kabul etmiyorum. Rojbin benim göbek ismimdir. Beni herkes böyle tanır.” dedi. Çetin, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme, Çetin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. 

Çetin’in tutuklanması sonrası HDP’liler adliye önünde açıklama yapmak istedi. Polisler, açıklamaya izin vermedi.  

HDP: Çetin’in tutuklanması hukuksuzdur

HDP twitter hesabından Çetin’in tutuklanmasına tepki gösterdi. Paylaşımda, şu ifadeler yer aldı: “İşkenceyle gözaltına alınan ve 11 gündür gözaltında tutulan Rojbin Çetin’in tutuklanması, hukuksuzdur. İşkence insanlık suçudur, tutuklama kararıyla bu işkence meşrulaştırılamaz. İşkenceciler hukuk önünde hesap verecektir.”

MA – MARDİN