14 Baro’dan ortak tepki: Vekilliklerin düşürülmesini kabul etmiyoruz

14 Baro’nun yaptığı ortak açıklamada, 3 milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi adaletsiz, ayrımcı ve ötekileştirici uygulama olarak değerlendirildi.

Açıklamada, bu uygulamanın geri alınarak TBMM’nin varlık sebebi olan halk iradesine saygı duyulması talep edildi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin tepkiler sürüyor. 14 Baro da konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, iktidarın hem yerel düzeyde hem de ulusal düzeyde yurttaşların iradesine karşı yargı eliyle bir mücadele başlattığı belirtildi. Bunun sonucu olarak Mart 2019 yerel yönetim seçiminden bu yana HDP’nin 45 belediyesine kayyum atandığının belirtildiği açıklamada, “Türkiye’nin özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yerel düzeyde ortadan kaldırılan halk iradesi, son olarak iki milletvekilinin de milletvekilliklerinin düşürülmesi ile bir üst boyuta tırmandırılmıştır.” denildi.

‘Vekilliklerin düşürülmesini kabul etmiyoruz’

Hiç kimsenin “suç işleme özgürlüğünün olmadığı” ilkesine sonuna kadar saygı duyduklarının belirtildiği açıklamada, şunları kaydedildi:

“Ancak tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiş Türkiye yargısının son dönemlerde vermiş olduğu kararların, uluslararası hukuk kurallarına ve AİHM içtihatlarına aykırılığının bu kadar su yüzüne çıktığı bir zamanda mahkeme kararları gerekçe gösterilerek üç milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesini kabul etmiyoruz. Özellikle politik aktörlere yönelik AİHM tarafından da tespit edilen hukuka aykırılıklar ve ayrımcı uygulamalar karşısında bu hukuksuz süreci ‘mahkeme kararı’ ile açıklamak bizler açısından kabul edilir bir durum değildir.”

‘Uygulama geri alınmalı’

Meclis’in demokrasiye ve evrensel hukuk ilkelerine dönmeye davet edildiği açıklamada, “Bu adaletsiz, ayrımcı ve ötekileştirici uygulama geri alınarak TBMM’nin varlık sebebi olan halk iradesine saygı duyulmasını talep ediyoruz.” çağrısı yapıldı. 

Açıklamayı yapan Barolar şu şekilde: Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Diyarbakır Barosu, Gaziantep Barosu, Hakkari Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şırnak Barosu, Tunceli Barosu, Urfa Barosu ve Van Barosu.

Kaynak: MA