26 yıllık gazete Apple Daily yayın hayatına son verdi

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 26 yıldır yayın yapan muhalif Apple Daily gazetesi, yayın hayatına son verme kararı aldı.

Çok sayıda kişi gazeteye destek vermek amacıyla gazete binası önünde toplandı.

Apple Daily’in kurucusu Jimmy Lai’nin danışmanlarından Mark Simon, BBC’ye verdiği röportajda, Hong Kong güvenlik güçlerinin, günün erken saatlerinde yönetim kurulu toplantısının devam ettiği esnada gazeteye baskın düzenlediğini ve bir gazeteciyi gözaltına aldığını belirtti.

Yarın son baskısı yayımlanacak

Söz konusu baskınla, polisin yönetim kurulu toplantısından çıkacak kararı etkilemeye çalıştığını söyleyen Simon, “personel güvenliğini göz önünde bulundurarak” gece yarısından itibaren gazetenin faaliyetlerine son verme kararı aldıklarını duyurdu. 26 yıllık gazetenin yarın son baskısı yayımlanacak.

Gazeteye destek

Gazete çalışanları son baskı için çalışırken, çok sayıda kişi gazeteye destek amacıyla gazete binası önünde toplandı. Gazeteyi almak isteyenler uzun kuyruk oluşturdu.

AF Örgütü: İfade özgürlüğüne yönelik kabul edilemez bir saldırı

Uluslararası Af Örgütü (AI), gazetenin yayın hayatına son vermesini “Hong Kong’un yakın tarihinde medya özgürlüğü için en kara gün” olarak niteleyerek tepki gösterdi. AI’den yapılan açıklamada, gazetenin eleştirel dilinden dolayı Hong Kong hükümeti tarafından “etkin bir şekilde yasaklandığı” ve bunun “ifade özgürlüğüne yönelik kabul edilemez bir saldırı” olduğu belirtildi.

Gazetenin editörü ve 4 yöneticisi gözaltına alınmıştı

Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında, Apple Daily gazetesinin editörü ve 4 yöneticisi, “dış güçlerle gizli anlaşma yapmak” iddiasıyla 17 Haziran’da gözaltına alınmıştı. Gazete ile bağlantılı 3 şirketin 2,3 milyon dolar değerindeki mal varlığı dondurulmuştu. Gözaltına alınan gazete yetkililerinin kefaletle serbest bırakılma talebi, 19 Haziran’da çıktıkları mahkemede reddedilmişti.

Hong Kong’da yürürlüğe giren yeni güvenlik yasası

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi (UHK) Daimi Komitesinde 30 Haziran’da oy birliğiyle kabul edilen güvenlik yasası, Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından da imzalamıştı. Çin hükümetinin onayı sonrasında Hong Kong yerel hükümetinin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yasa hükümet karşıtı protesto hareketini hedef alıyor

Yasa, içeriği itibarıyla asıl olarak Haziran 2019’da suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılan ve yıl sonuna kadar yoğun kitle protestolarıyla sürdürülen hükümet karşıtı protesto hareketini hedef alıyor.

Yasa ile Çin medyasınca “Hong Kong’un vatan hainleri” olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş insanları ve aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önü açılırken; bu kapsamda yasaklanan suçları işleyenlere 3 yıldan müebbete kadar hapis cezası verileceği belirtiliyor.

AA – ANKARA