33 kadının duruşması öncesi polis müdahalesi

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için yaptıkları eylem nedeniyle haklarında dava açılan 33 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Duruşma öncesi yapılmak istenen açıklamaya müdahale eden polis çok sayıda kadını gözaltına aldı, gazetecileri darp etti.  

Ankara Kadın Platformu’nun, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebiyle 12 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı eyleme müdahale eden polis 33 kadını gözaltına almıştı. Daha sonra serbest bırakılan kadınlar hakkında “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Duruşma öncesi yapılmak istenen açıklamaya müdahale

33 kadının hakkında açılan dava nedeniyle yargılanmasına Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşma öncesi Ankara Adliyesinin önü ve duruşma salonunun önü polis bariyerleriyle çevrildi. Duruşmayı takip etmek isteyen kadınlar, adliye önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polisler kadınlara müdahale etti. Söz konusu davada yargılanan kadınların da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kadın gözaltına alındı. 

Polis müdahalesine tepki

Bunun üzerine adliye önünde Sıhhıye Köprüsü’ne doğru yürüyen kadınlar, polis şiddetine tepki gösterdi. Kadınlar, “Burada kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ni uygula dedikleri için yargılanıyorlar. Yargılananlar biz kadınlar değil, erkek yargıdır. Sözleşmeyi biz kadınlar uygulayacağız.” ifadelerini kullandı. 

Polisler, yürüyüşe de biber gazıyla müdahale etti. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, müdahaleye tepki gösterdi. Polislerden birisi Güzel’e, “Kes sesini” şeklinde bağırdı.  

Gazeteciler darp edildi

Müdahaleyi görüntülemek isteyen gazeteciler de polis şiddetine maruz kaldı. Görüntü almak isteyen Jinnews muhabiri Dilan Babat’ın telefonuna polis tarafından el konularak, yere fırlatıldı. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Hakan Yalçın ise polisler tarafından copla darp edildi. Polislerden birisinin, darp sırasında, “Polis size uzaklaş diyor uzaklaşmıyorsunuz sonra polis şiddeti var diyorsunuz. Hepiniz yalancısınız” şeklinde ifadeler kullanması dikkati çekti.  

Af Örgütü temsilcileri ile gazeteciler salona alınmadı

HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm ve Semra Güzel ile avukatlar duruşmada hazır bulundu. Haklarında dava açılan kadınlar ise, arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto ederek duruşma salonuna girmedi.

Kadınlar, duruşmayı salon önünden takip etti. Uluslararası Af Örgütü’nden temsilciler ve gazeteciler de salona alınmadı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, haklarında dava açılan kadınlar duruşma salonuna çağrıldı. Kadınlar, söz konusu çağrıya hep bir ağızdan “gözaltında” şeklinde yanıt verdi.

Avukatlar savunma yapmadı, duruşma ertelendi

Avukatlar, duruşmada polisin bugünkü müdahalesini anlatarak, avukat ve kadınları darp eden, yargılanan kadınları içeri almayan polisler hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi.

Mahkeme heyeti, “Kendiniz gider suç duyurusunda bulunursunuz” diyerek talebi reddetti. Avukatlar ve sanıklar, polis şiddetini protesto etmek için dava dosyasına dair savunma yapmadı. Bunun üzerine heyet, bir sonraki duruşmayı 26 Kasım’a erteledi. 

Duruşma sonrası kadınlar “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atarak adliye binasından çıktı. Bir süre adliye önünde bekleyen kadınlar, daha sonra adliyeden ayrıldı.  

MA – ANKARA