35 kadın aktiviste verilen idari para cezasına itiraz edildi

Mersin Kadın Platformu üyesi 35 kadın aktiviste verilen idari para cezasının iptali için Sulh Ceza Hâkimliğine itiraz edildi.

Avukat Akgül, kesilen cezaların kadına yönelik şiddetin bir devamı olduğunu söyledi. 

Mersin Kadın Platformu üyesi 35 kadın hakkında, katıldıkları eylemler gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi (emre aykırı davranış) ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa 282. Maddesi’ne muhalefetten toplam 100 bin TL’ye yakın idari para cezası kesilmişti.

Mersin Kadın Platformu ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 35 kadın aktiviste kesilen idari para cezalarının iptali için Mersin Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurdu. Başvurunun ardından Mersin Adliyesi önünde ortak açıklama yapıldı.

‘Cezalar kadına yönelik şiddetin bir devamı’

Avukat Zelal Akgül, kadına yönelik şiddette yaşanan artışa dikkat çekerek, kesilen cezalarına kadına yönelik şiddetin bir devamı olduğunu söyledi. İdari para cezalarının amacının mücadelelerini yıpratarak, ekonomik olarak zorda bırakmak olduğunu belirten Akgül, toplum nezdinde de kadın mücadelesinin kıymetsiz kılınmaya çalışıldığını söyledi.

İstanbul Sözleşmesi’nin tam ve eksiksiz bir şekilde uygulanması taleplerini yineleyen Akgül, kadın kazanımlarından ödün vermeyeceklerinin altını çizdi. 

MA – MERSİN