65 yaş ve üstü vatandaşlar için ‘seyahat’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesine ilişkin hususlar belirlendi.

65 yaş ve üstü vatandaşlara; bir kişi refakat edebilecek, gidilecek yerlerde ‘sokak kısıtlaması’ devam edecek.

Bir ay dönmemek kaydıyla tek yönlü istenilen yerleşim yerine gidebilecek.

Sokak kısıtlaması bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar iki defa sokağa çıktı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için seyahat izin belgesine ilişkin şartlar belirlendi. Genelgede, 65 yaş ve üstü vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi.

Bir kişi refakat edebilecek

Genelgeye göre, 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

Bugünden itibaren başvuru yapılabilecek

“Seyahat izin belgesi” talepleri bugünden itibaren saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

Belge almak için herhangi bir kuruluşa gitmeye gerek olmayacak

Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Seyahat izin belgesi tek yönlü geçerli olacak

Genelgeye göre, düzenlenen “Seyahat izin belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

Aile hekimlikleri gerekli takipleri yapacak

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

Gidilecek yerlerde sokak kısıtlaması devam edecek

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekleri yerlerde de 22 Mart’ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek. Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar alınacak.

AA – ANKARA