75 yaşındaki hasta tutuklu Özkahraman hayatını kaybetti

Tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden hastalanması üzerine hastaneye sevk edilen 75 yaşındaki Takiyettin Özkahraman hayatını kaybetti.

Sadullah Özkahraman, abisi Takiyettin’in infazının ertelenmesi için Adalet Bakanlığına verilen iki dilekçenin de dikkate alınmadığını söyledi.

Takiyettin Özkahraman

Muş’un Malazgirt İlçesinde 3 yıl önce tutuklanan 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman, önceki gün tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nde fenalaşması üzerine ambulansla Patnos İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Buradan da daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alınmıştı. 

Özkahraman, solunum ve akciğer yetersizliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdi.

Özkahraman, 2014 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Malazgirt İlçe Başkanlığı görevini yürütmüştü. Sadullah Özkahraman, abisi Takiyettin Özkahraman’ın tutuklanmadan önce herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığını söyledi.

 ‘Abim bir çok kez cezaevinde fenalaştı’

Abisinin cezaevinde iki ay önce rahatsızlıklarının başladığını anlatan Özkahraman, şunları ifade etti:

“Abim birçok kez cezaevinde fenalaştı ama hastanede tedavi altına alınmadı. Çoğu zaman da ağrı kesici ilaçlar verilip, koğuşa geri getiriliyordu. Ya da hastaneye götürülüp aynı gün cezaevine geri getiriliyordu. Koronavirüs nedeniyle abimi her hastane dönüşü 14 gün boyunca tek kişilik koğuşa almışlardı. İyi bir hastanede tedavi edilmesi gerekiyordu. Daha önce de getirildiği Van Devlet Hastanesi’nde doktorlar anjiyo yapılması gerektiğini söylemiş ama hastaneye getirip de tedavi etmemişler. Bu nedenle dün fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Akciğer yetmezliği ve solunum sıkıntısı çekiyordu.”

‘Bakanlık infaz ertelenmesi için verilen iki dilekçeyi dikkate almadı’

Adalet Bakanlığı’na abisinin infazının ertelenmesi için iki defa dilekçe verdiklerini ifade eden Özkahraman, ancak dilekçelerinin dikkate alınmadığını söyledi. Özkahraman, şunları ifade etti:

“İçimiz yanıyor ama başka hasta tutuklular da bu şekilde heder edilmesin. Adalet Bakanlığı’na hasta tutuklular için verilen dilekçeler yok sayılıyor. İnsanların adalet beklentileri de kalmıyor. Abim gibi nice hasta tutuklu cezaevinde, aralarında yaşamını yitirenler de oldu. Her ölümün sorumlusu Hükümet ve Adalet Bakanlığı’dır.”

MA – VAN