AB heyeti HDP İzmir İl Örgütü’nü ziyaret ederek incelemede bulundu

Aralarında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’ın bulunduğu AB heyeti, Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü’ne ziyarette bulundu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Deniz Poyraz’ın anısı için saygı duruşunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne 17 Haziran’da yapılan silahlı saldırıda partili çalışan Deniz Poyraz’ın katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Avrupa Birliği’nden (AB) bir heyet HDP İzmir İl Örgütü’nü ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile AB Basın Müşaviri Miray Akdağ, AB Delegasyonu Birim Başkanı Alexander Fricke, AB Delegasyonu Proje Yöneticisi Lisa Westling’in aralarında bulunduğu heyeti İzmir Milletvekili Murat Çepni, İzmir İl Eşbaşkanları Besriye Tekgür ve Kadir Badur ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri karşıladı.

AB heyeti ilk olarak Poyraz’ın katledildiği alanı ziyaret etti.

Baş sağlığı dileklerini sundu

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Poyraz’ın anısına açılan deftere not yazdıktan sonra ailesine ve HDP’ye baş sağlığı dileklerini sundu. Heyet parti binasında silahlı saldırının izlerini inceleyerek, konuya ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

‘Saldırı Türkiye halkına yapıldı’

İncelemenin ardından açıklama yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “HDP’ye yapılan korkunç saldırıyı kınamak üzere burada bulunuyoruz” dedi. Poyraz ve ailesine saygılarını ilettiğini belirten Landrut, “Ayrıca yerel HDP yöneticilerine de en içten dileklerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dayanışmadan dolayı memnuniyetliklerini ifade eden HDP İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür de “Yapılan saldırı sadece HDP veya Deniz yoldaşımıza yapılmadı. Saldırı bütün Türkiye halkına ve demokrasiye yapıldı. İktidar ve etrafındakiler dileriz ki bundan sonra muhaliflere karşı dillerini daha dikkatli kullanırlar” diye belirtti.

Poyraz için saygı duruşunda bulundu

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. Yaklaşık yarım saat süren basına kapalı toplantıdan sonra Landrut, Deniz Poyraz’ın vurulduğu yere karanfil bırakarak bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Heyet ardından HDP İl Örgütü’nden ayrıldı.

MA / İZMİR