Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da 56 kişi hakkında gözaltı kararı

Adana’da haklarında gözaltı kararı verilen 30 kişinin evlerine baskın yapıldı.

İstanbul ve Diyarbakır’da ise eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 26 kişiden 21’i gözaltına alındı.

Adana’daki baskınlarda evlerin kapıları koçbaşı ile kırılarak, köpeklerle arama yapıldı Fotoğraf: AA

Adana’da savcılık tarafından haklarında gözaltı kararı verilen 30 kişinin evlerine özel hareket polislerinin katılımıyla baskın düzenlendi. Baskın yapılan evlerin kapılarını koçbaşıyla kıran polisler, sokak giriş ve çıkışlarını kapattı. Evlerde köpeklerle arama yaptı.

Gözaltına alınan 25 kişi Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilerek Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, 30 kişinin “yasa dışı korsan gösteri eylemlerine katıldıkları” “sosyal medyadan “PKK/KCK lehine propaganda yaptıkları” iddiası üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İstanbul ve Diyarbakır’da eş zamanlı operasyon

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul ve Diyarbakır’da yapılan operasyonda 28 eve eş zamanlı baskın yapıldı. Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda hakkında yakalama kararı bulunan 26 kişiden 21’i gözaltına alındı.

Arnavutköy’de belirlenen adreslere Özel Harekat Polislerinin de katılımıyla operasyon yapıldı. Belirlenen eve giren polis ekipleri 1 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar emniyete götürüldü.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi.

Kaynak: AA