AKP Ağrı’da 4 belediye kazandı!..

Ağrı’da Saadet Partili ve Demokrat Partili 3 belediye başkanı “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hediyesi” olarak Ak Parti’ye geçti. HDP’li bir belediyeye ise ilçenin kaymakamı atandı.

Ağrı’nın Eleşkirt İlçe Belediye Başkanı Saadet Partili (SP) Ramazan Yakut, Yayladüzü Belde Belediye Başkanı Demokrat Partili (DP) Selami Demirtaş ve aynı partiden Yücekapı Belde Belediye Başkanı Nurettin Öztürk, partilerinden istifa ederek AK Parti’ye geçti.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ı makamında ziyaret eden Yakut, Demirtaş ve Öztürk, burada basın açıklaması yaptı.

Başkanlar adına konuşan Nurettin Öztürk, yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, ülke genelinde topyekün bir birlikteliğin ortaya çıktığını söyledi.

Belediye başkanları olarak birliktelikten yana olduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı safta olmak için partilerinden istifa ettiklerini belirten Öztürk, şöyle konuştu:

İstifalar 15 Temmuz hediyesi…

“Bizler böyle bir lidere omuz vermek, yanında ve aynı safta yer almak için mensubu olduğumuz partiden istifa edip, böyle bir liderin Genel Başkanı olduğu AK Parti’ye geçme kararı aldık. Ümmetin umudu olan büyük Türkiye’nin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile aynı yolda yürümek, bu millet için yaptığı fedakarlıklara ortak olmak ve ülkemizi geleceğe daha emin adımlarla ulaştırmak için çıktığımız bu kutlu yolda, bundan böyle ortak davamıza hizmet edeceğiz. Bu kutlu zaferin bizlerde oluşturduğu dik duruş ve kararlılıkla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile aynı yolda yürüyerek, AK Parti saflarında yerimizi alarak hizmetimize devam edeceğiz. Bu kararımız diğer arkadaşlara da örnek olsun diyoruz. Bu istifalarımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hediyemizdir, kutlu olsun.”

Başkanlar basın açıklamasının adından belediyeden ayrıldı.

HDP’li belediyeye kaymakam kayyım atandı

HDP’li Betül Yaşar, gözaltına alınıp tutuklandı, yerine kayyım atandı.

Öte yandan Ağrı’nın Diyadin Belediye Eş Başkanı Betül Yaşar dün gözaltına alındı. Belediye binasında da polis saatlerce arama yaptı. Yaşar gözaltında iken Ağrı Valiliği İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırıldığını, Diyadin Kaymakamı Hasan Doğan’ın “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildiği duyurdu. Akşam saatlerinde de Betül Yaşar çıkarıldığı adliyede tutuklandı.

HDP’nin 47 belediyesine kayyım atandı

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde 3’ü büyükşehir, 5’i il, 46’sı ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyım atamalarıyla beraber HDP’nin şu ana kadar 47 belediyesine kayyım atanmış oldu. Seçin 6 belediye başkanına ise KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.