AKP’li Yerlikaya’nın ‘sahte diploma’ kullandığına ilişkin mahkeme kararı ortaya çıktı

En son Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına getirilmesiyle tepki çeken eski güreşçi AKP’li Hamza Yerlikaya’nın “belgede sahtecilik” suçundan yargılandığı davanın kararında “sahte lise diploması” kullandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AKP milletvekili Hamza Yerlikaya, “sahte diploma” nedeniyle yargılandığı ortaya çıkmıştı.

Söz konusu davanın gerekçeli kararına Cumhuriyet gazetesi ulaştı. Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel’in haberine göre Yerlikaya’nın üniversiteye meslek lisesinden aldığı sahte diplomayla kayıt yaptırdığı için açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2001’de verdiği gerekçeli kararında şunlar kaydedildi:

Mahkemenin Yerlikaya hakkında verdiği gerekçeli kararı

“Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın bunu hallederiz diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur. Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir.”

Cezada ertelemeye gidildi

Gerekçeli kararda; “… Sanığın daha önce bir aftan veya koşullu salıvermeden yararlanmamış oluşu gözetilerek sanık hakkındaki kamu hukuku davasının kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, sanığın 5 yıl içerisinde aynı cins veya daha ağır şahsi hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir suç işlediği takdirde kovuşturmanın sürdürülmesi için karar örneğinin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine” hükmedildi.

TBMM’nin sitesinde üniversite mezunu olarak görülen Yerlikaya, AKP’nin resmi sitesinde ise lise mezunu olarak yer alıyor.