Akşener: İktidar, kadın hakkını hukukunu koruyamasın istiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, internet düzenlemesine karşı olmadıklarını ancak aklı selimle düzenleme yapmaktan yana olduklarını söyledi.

İktidarın kadınların hakkını, hukukunu korumasını istemediğini belirten Akşener, “Bu nedenle kafaya koymuşlar; kırk yılda bir doğru yaptıkları bir iş olan, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilecekler.” dedi.

İktidarın baroların bağımsız olmasını istemediğini belirten Akşener, “Yandaş baro konseptinin önünü açacak model getiriyorlar” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Grup Toplantısında konuştu. Akşener, Hendek’te hava fişek fabrikasında hayatını kaybedenleri anarak, yaralılara da acil şifa ve ailelere sabır dileyerek konuşmasına başladı. İYİ Parti olarak konuyu yakından takip ettiklerini söyleyen Akşener, olası ihmallerin takipçisi olacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta yakın tarihteki iki büyük acının yıl dönümüydü diyen Akşener, “Sivas’ta yakılan da bizdik, Başbağlar’da vurulan da bizdik. O kara günlerde kurşunların adresi, alevlerin hedefi, tek tek canlarımız değil, bütün milletimizdi.” diye konuştu.

‘Gelibolu’daki yangına müdahale yetersizdi’

Gelibolu’da çıkan orman yangınında 300 hektarlık alandaki ağaçların kül olduğunu söyleyen Akşener, yangın üzerinden yüklendiği Tarım Bakanı için “Beceriksizlikte bir dünya markası” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Meclis Grup Toplantısında konuştu

Yangına müdahalenin yetersiz olduğunu söyleyen Akşener, “Geçen sene yaşanan yangınlardan, yine ders almak yok, yine planlama yok. Her şeye para var, ama her sene çıkan orman yangınları için alınacak yangın söndürme uçaklarına para yok.” dedi.

‘İnternet düzenlemesine karşı değiliz’

Sosyal medyaya yönelik tartışmalara değinen Akşener, “Biz sosyal medya platformları ve internet şirketleri için, ülkemiz kanunlarıyla uyumlu bir hukuki ve mali altyapının hazırlanmasına, düzenlemeler getirilmesine karşı değiliz.” diye konuştu.

‘İlk adımı şöyle atalım iktidarın maaşlı trol ekibini dağıtalım’

Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede vatandaşlarını korumak için bu tip adımlar atıldığını belirten Akşener, şöyle konuştu:

“Biz de bu adımları atmalıyız. Ancak; bunu yasaklarla değil, özgürlükleri sınırlayıp, insanlarımızı mağdur ederek değil, aklı selimle yapmaktan yanayız.  Gerekli yasaları çıkaralım, ahlaksızlara karşı caydırıcı önlemleri alalım, milletimizin hakkını-hukukunu güvence altına alalım. Ama ilk adımı şöyle atalım; Türkiye’de, internet üzerinden, sosyal medya ağlarında, insanların onurlarına, ailelerine her tür hakareti yapan, iktidarın maaşlı trol ekibini dağıtalım.”

İktidarın hep bir gizli ajandaları olduğunu, olayları bahane edip, “fırsat bu fırsat” dediğini söyleyen Akşener, “Kendi istediklerini Türkiye’ye dayatıyorlar” dedi.

‘Yandaş baro konseptinin önünü açacak model getiriyorlar’

İktidarın barolardan rahatsız olduğunu, baroların bağımsız olmasını, kendi sözlerinden çıkmasını istemediğini ifade eden Akşener, “Bu nedenle kafaya koymuşlar; körükledikleri toplumsal ayrışmaları barolara yansıtacak, yandaş baro konseptinin önünü açacak bir model getiriyorlar.” dedi.

‘Kadınlar hakkını hukukunu koruyamasın istiyorlar’

İktidarın kadınlara “gıcık” olduğunu ifade eden Akşener, şunları kaydetti: “Türk kadını yükselmesin, hep geride kalsın, haddini bilsin istiyorlar. Kadın, hakkını, hukukunu koruyamasın istiyorlar. Bu nedenle kafaya koymuşlar; kırk yılda bir doğru yaptıkları bir iş olan, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilecekler. Bir bakıyorsunuz; LGBT yürüyüşünü tartışmaya açıp, sanki konu oymuş gibi algı oluşturmaya kalkıyorlar.”

‘Muhalif kadınlara tecavüz tehdidi takipsizlik alıyor’

Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının mahkeme koridorlarında süründürüldüğünü, masum gazetecilerin tutuklanıp cezaevine konulduğunu belirten Akşener, “Muhalif kadınlara tecavüz tehdidinde bulunan şeref yoksunları, takipsizlik alıyor.” dedi.

“Toplumdaki gerilimi bastırmak için sosyal medyayı kapatmak, Madımak’lar yaşanmasın diye, otelleri kapatmaya benzer.” diyen Akşener, gereken doğru adımlar atılmazsa değişen tek şeyin cinayet mahalli olacağını söyledi.

‘İstihdam kaybı 750 bine ulaşmış’

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirerek konuşmasına devam eden Akşener, şunları ifade etti: “İki sene önce 1 dolar, 4,60 liraymış. Bugün 6.85’ten işlem görüyor. Yani iki senede Türk Lirası yüzde 50 değer kaybetmiş. Geçen iki senede, ekonomi yüzde 6 buçuk küçülmüş, özel sektör yatırımlarıysa yüzde 16 azalmış. Mesela kişi başı milli gelirimiz, zihni siniri bile sinir eden politikalar yüzünden, 9 bin doların altına düşmüş. Mesela, tarımda çalışanların sayısı 450 bin, hizmet sektöründe çalışanların sayısıysa 350 bin kişi azalmış. Sanayide çalışanların sayısı ise sadece 35 bin kişi artmış. Yani Türkiye’yi uçuracak yıldız kadronun icraatları sayesinde, istihdam kaybı 750 bine ulaşmış.”

Tüm Emek-Der Genel Başkanı Satılmış Çalışkan kürsüde EYT’lilerin sorunlarını anlattı

Ekonominin geldiği noktanın ortada olduğunu söyleyen Akşener, bugün sözün emeklilerin kanayan yarası olan EYT’li vatandaşların olacağını belirtti. Akşener, kürsüyü Tüm Emek-Der Genel Başkanı Satılmış Çalışkan’a daha sonra  da Marmara EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak’a bıraktı.

İYİ Parti olarak EYT’lilerin sorunu çözülene kadar durmayacaklarını belirten Akşener, “Bu sesi duy Sayın Erdoğan!” dedi.