Akşener: İstanbul Sözleşmesi hükümleri derhal uygulanmalı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, kadınlara seslenerek, “Bu adamlardan bir şey çıkacağı yok, laf çok icraat yok. Dolayısıyla birbirimize biz kadınlar sarılmak zorundayız.” dedi.

Akşener,  “İstanbul Sözleşmesi üzerinden kavgayı bir kenara koyup, İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin uygulamaya derhal konulmasını talep ediyorum” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Beşiktaş’taki Kadın Emeği Pazarı’nı ziyaret etti. Ziyarette kadın cinayetlerine dikkat çekmek için kadınlara siyah tülbent dağıtıldı. Akşener ve beraberindeki partililer, ziyaret sırasında üzerinde “İstanbul Sözleşmesini Uygula” yazılı mor renkli maske taktı.

‘Reform için ümidimiz yok’

Akşener, ziyaretin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Yeni yıl mesajlarınız ne olacak?”, “Cumhurbaşkanının bugünkü yılbaşı mesajında, ekonomi ön plandaydı. 2021 için bazı reformlardan bahsetti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Akşener, şu yanıtı verdi:

“Sayın Erdoğan’ın ağzından ‘reform’ çıktığında kendisine parmak sallanıyor dolayısıyla gerek ekonomide gerekse hukuk alanında reforma elbette ihtiyaç var. Türkiye’de bir reform yapılmaya ihtiyaç var ama bu yapılabilir mi, buna ümidimiz yok.”

‘Sayın Erdoğan’a tavsiyem millet masasını toplamasıdır’

“Sayın Erdoğan’a tavsiyem hemen, en hızlı biçimde iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem için tarafları bir araya toplayıp, bizim önerdiğimiz memleket masasını toplamasıdır.” diyen Akşener, güçlendirilmiş, iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapılması sağlanmasını istedi. Akşener, buna ilişkin ise ümitlerinin olmadığını söyledi.

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanatçılara yönelik tanımlamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine  “Atatürk’ün “Efendiler hepiniz milletvekili olabilirsiniz. Bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatçı olamazsınız.” sözünü hatırlattı. Akşener, “Onun için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü hatırlatmakla yetineyim.” dedi.

‘Kadınlara siyah tülbentler dağıttık’

Partisinin Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısının organizasyonuyla bugün kadınlara siyah tülbentler dağıttıklarını belirten Akşener, bu tülbentlerin bir yılda öldürülen kadınları sembolize ettiğini söyledi.

‘Konuştular, bağırdılar ortada hiçbir şey yok’

Aynı gün 3 kadının öldürülmesini de hatırlatan Akşener, şöyle konuştu:

“Bir günde bir kadını oğlu, bir kadını kocası, bir kadını iddiaya göre arkadaşı ve en vahşi bir biçimde katlettiler. Biri anne, biri eş, biri de arkadaş. Ben özellikle akademisyen arkadaşımızı da andığım bir Twitter mesajından sonra bilerek sustum, bakalım ne olacak diye… Bol bol konuştu adamlar, eylem sıfır. Konuştular, bağırdılar, ortada hiçbir şey yok.”

‘Birbirimize biz kadınlar sarılmak zorundayız’

Kadınlara seslenen Akşener, şunları ifade etti: “Bu adamlardan bir şey çıkacağı yok, laf çok icraat yok. Dolayısıyla birbirimize biz kadınlar sarılmak zorundayız. Benim hayalimdeki Türkiye’de bir kadına elini uzatan o alçağın elinin kırıldığı bir Türkiye var. Bir kadına uzanan ellerin kırıldığı bir Türkiye’yi biz, birbirimize, ellerimizi tutarak, birbirimize sarılarak kadınlar başarmak zorundayız. Eğer erkeklerden, bol bol konuşup icraat yapmayan adamlardan beklersek pek çok kadın öldürülmeye, şiddet görmeye devam eder.”

‘İstanbul Sözleşmesi hükümleri uygulamaya derhal konulmalı’

Geçmişte İstanbul Sözleşmesi üzerinden tartışmaların da yaşandığını hatırlatan Akşener, “Bugün burada sizlerin huzurunda, sizlerin aracılığıyla İstanbul Sözleşmesi üzerinden kavgayı bir kenara koyup, İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin uygulamaya derhal konulmasını talep ediyorum. Katledilen bütün kadınlarımıza huzurunuzda rahmet diliyorum ama onun ötesinde onların manevi huzurunda her birinden, hiç parmağını kıpırdatmayan bu adamlar adına özür diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kadın Emeği Pazarı’nı ziyaret eden Akşener, tezgah başındaki kadınlarla konuşup sattıkları ürünler hakkında bilgi aldı. Akşener, bazı tezgahlardan el örgüsü ürün satın aldı.

Kaynak: AA