Akşener: Tarımsal üretimde Ege ve Akdeniz’i afet bölgesi ilan edin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aşırı sıcak ve ardından gelen fırtınadan dolayı tarımsal ürün kayıplarının yüzde 95’e kadar çıktığına dikkat çekerek Ege ve Akdeniz’i afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Akşener, 15-25 Mayıs tarihleri arasında Ege ve Akdeniz bölgelerimizde kavurucu çöl sıcaklıkları, ani hava değişimleri ve fırtınaların yaşandığına dikkat çekerek, hava durumundaki bu ani değişikliklerin başta narenciye ve zeytin olmak üzere bir çok tarım ürününü olumsuz etkilediğini bildirdi.

“Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya, Muğla ve Aydın’daki tarım alanları, sıcakların ve ardından gelen fırtınanın etkisiyle ağır hasar gördü” diyen Akşener, Akdeniz bölgesinde ürün kaybının yüzde 95’leri, Ege’de ise yüzde 80’leri bulduğu söyledi. Buğdayda yaşanan kayıpların yüzde 50 civarında olduğunu ifade eden Akşener, Akdeniz ve Ege’de yaşanan afetin üreticiler açısından son yılların en büyük afeti olduğunu kaydetti.

4 maddelik acil önlem paketi

Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zaten büyük zorluklar yaşadığını bu afetle birlikte daha da derinleşmiş sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Akşener, hükümetin 4 maddelik acil önlem paketini devreye koymasını istedi. Akşener önerileri özetle şu şekilde:

  1. Tarımsal üretim açısından Ege ve Akdeniz bölgesi acilen afet bölgesi ilan edin
  2. TARSİM sigortası kapsamına girmeyen, aşırı sıcak ve fırtınadan kaynaklanan zararları derhal poliçelere dahil edin. Zararı tespit edip devlet tarafından karşılayın.
  3. Mağdur olan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerindeki borçlarını faizsiz bir şekilde öteleyin. dönem sonunda da uygun ödeme koşulları sağlayın.
  4. Çiftçiye acilen nakdi destek sağlayın.