Akşener’den Erdoğan’a: Ne kadar uğraşırsan uğraş artık mızrak çuvala sığmıyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a işyerlerinin kapanmadığına ilişkin sözleri üzerinden yüklenerek, “Eğer esnaf zordaysa ve ödemelerini öteliyorsan, o halde nasıl oluyor da işler tıkırında diyorsun?” diye sordu.

Akşener, 40 binin üzerinde gerçek kişi işletmesi ve şirketin kapandığına dikkat çekerek Erdoğan’a “Sen hayal aleminde yaşarken, ben, çarşıda, pazarda, esnafımızı dinliyorum. Sen ne kadar uğraşırsan uğraş, artık mızrak çuvala sığmıyor.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Akşener, “İktidardan beklentimiz, ülkenin kaynaklarını, vatandaşımızın sağlığı, huzuru ve refahı için kullanmasıdır. Biliyorsunuz Sayın Erdoğan, Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerde, yılın ilk 6 ayında yapılması gereken ödemelerin öteleneceğini duyurdu.” dedi.

‘Ötelenecek krediler Halk Bankası ile sınırlandırılmasın’

Geçtiğimiz 14 Aralık’ta yaptıkları basın açıklamasıyla, iktidardan, esnaf ve sanatkarların desteklenmesi için bir dizi talepte bulunduklarını hatırlatan Akşener, şöyle devam etti:

“Demiştik ki; ‘Mart 2020’den sonra alınan kredilerin, geri ödeme süreleri bir yıl uzatılsın, bu nedenle doğacak faizi de Hazine karşılasın.’ Bu talebimizde ısrarlıyız. Biz diyoruz ki; ötelenecek krediler Halk Bankası ile sınırlandırılmasın. Erteleme süresi 6 ay yerine, 1 yıl olsun. Ayrıca ötelemeden kaynaklanacak faiz yükü, bankalarla yapılacak bir anlaşma çerçevesinde Hazine tarafından karşılansın.”

‘Erteleme kararı aldığına göre Erdoğan piyasa şartlarını biliyor olmalı’

Akşener, “Esnafımızın kredi borçlarını erteleme kararı aldığına göre, Sayın Erdoğan, piyasa şartlarını biliyor olmalı, değil mi?” diye soran Akşener, şunu ifade etti:

“Ancak nedense, bu karara rağmen, çıktı dedi ki; ‘Bazı dostlar diyorlar ki, dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok, her şey ortada’ dedi. Ben de şimdi doğal olarak, kendisine sormak istiyorum: Eğer işler yolundaysa ve her şey de ortadaysa, kredi taksitlerini neden öteliyorsun? Yok eğer esnaf zordaysa ve ödemelerini öteliyorsan, o halde nasıl oluyor da işler tıkırında diyorsun? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Sayın Erdoğan? 2020 yılında, 40 binin üzerinde gerçek kişi işletmesi ve şirket kapandı. Kaldı ki, resmi kapanma işlemi zaman aldığı için, fiilen kapanan işletme sayısı, maalesef bunun çok üzerinde.”

Ayrıca, kriz dönemlerinde kurulan şirket sayısının artmasının kimseyi yanıltmaması gerektiğini ifade eden Akşener, “Böyle dönemlerde, borçlarını ödeyemediği için, birçok firmanın kredibilitesi bozulur. O nedenle firmalar, iş yapabilmek ve bazı yükümlülüklerden kaçınmak için, çareyi yeni şirket kurmakta bulurlar.” dedi.

‘Kapanan işletme yok demek ciddiyetsizliktir’

Akşener, Erdoğan’a tespitlerini sağlam analizlere dayandırması tavsiyesinde bulunarak, “Danışmanlarının kulağına üfledikleriyle, milletimizin huzuruna çıkıp, yalan yanlış konuşma. Veriler ortadayken, ‘Kapanan işletme yok.’ demek en hafif tabiriyle ciddiyetsizliktir. Çaresizlikten kurulan şirketlere bakıp, ‘işler tıkırında’ demekse, düpedüz cehalettir.” ifadelerini kullandı.

‘Ekonomi şaha kalktı gidiyor neden istihdam sürekli azalıyor?’

Eylül sonu itibariyle istihdamın 896 bin kişi azaldığını hatırlatarak işsizliğe vurgu yapan Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan; madem bu kadar iş imkânı var, madem yeni yeni şirketler kuruluyor, madem ekonomi şaha kalktı gidiyor, o zaman, neden istihdam sürekli azalıyor? Sayın Erdoğan ekonomi şaha kalktı gidiyor, istihdam sürekli azalıyor? Sen git bunları danışmanlarına sor. Senin keyfin yerinde olabilir milletin değil. Saray duvarlarından milletimizin sesini duymuyorsun, İYİ Parti milletvekillerini dinle. Sense gittin, sarayın üstüne bir de ucube sistem kondurdun. Haksız mıymışım? Dün ‘Milletin adamıyım’ diyerek gezerken, bugün o saray yüzünden, firmalar ardı ardına kapanırken, ‘İşler tıkırında’ deyip, ‘vatandaşa keyif çayı fırlatan adam’ oldun Sayın Erdoğan. Sen hayal aleminde yaşarken, ben, çarşıda, pazarda, esnafımızı dinliyorum. Sen ne kadar uğraşırsan uğraş, artık mızrak çuvala sığmıyor.”

‘HDP kapatılsın diyorlar ama adım bile atmıyorlar’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrılarına ilişkin konuşan Akşener, “Bu Cumhur İttifakı gerçekten bir acayip. HDP binasında, Apo posteri bulunca şaşırıyorlar ama seçim zamanı mektubunu okutmaya gelince, dert etmiyorlar. Yana yakıla, ‘HDP kapatılsın’ diyorlar ama bunun için en ufak bir adım bile atmıyorlar.” dedi.

MA – ANKARA