Geceden sabaha İdlib gelişmeleri…

İlk resmi açıklamayı Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptı, “29 asker yaşamını yitirdi, 36 asker tedavi altında, tüm hastaneler görev başında” dedi. Gün içerisinde de resmi açıklamalara göre 33 askerin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güvenlik Zirvesi’ni topladı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ile telefonla görüştü.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AB’nin “çok daha güvenilebilir bir müttefik” olduğunu belirterek, “Türkiye’ye tek taraflı hareket etmeme” çağrısı yaptı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu gece yarısı parti yöneticileriyle bir araya gelerek Hatay milletvekillerini kente gönderdi. HDP’li Hatimoğulları da Hatay’a gitti.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonla görüşerek Balıkesir’deki programını iptal ederek Ankara’ya döndü.

İnternet yavaşladı, sosyal medya neredeyse durma noktasına geldi. RTÜK Başkanı Şahin, sosyal medya ve gazetecileri yayınlar konusunda uyardı.

Yaralılar Hatay ve Reyhanlı devlet hastanelerinde tedavi altına alındı.

ANADOLU AJANSI – Bütün askeri ve siyasi aktörlerin gün boyunca ve sabaha kadar kilitlendiği İdlib’le ilgili şu gelişmeler yaşandı.

Türk-Rus heyetleri 3.5 saat görüşme yaptı

Bir Rus heyeti İdlib konusunu görüşmek üzere dün Ankara’ya geldi. Türkiye heyetinden askeri, diplomatik ve istihbarat yetkilileri ile 3.5 saat süreyle görüşme yaptı. Türkiye-Rusya heyetleri arasında görüşmeye ilişkin bir açıklama yapılmadı. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşme yapılabileceğini ifade etmişti.

İlk resmi açıklama Hatay Valisi’nden

Hatay Valisi Rahmi Doğan

İdlib’te Türk askerlerinin bulunduğu bölgeye saldırı yapıldı. İlk resmi açıklamayı Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptı. Vali Doğan, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor. Hastanelerimizde yaralılarımız için herhangi bir kan ihtiyacı yoktur. Tüm tedbirler alınmış, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır” dedi.

Vali Doğan ilerleyen saatlerde yaşamını yitiren asker sayısının 22’ye yükseldiğini bildirdi. AA’nın ilerleyen saatlerde geçtiği habere göre Vali Doğan, yaşamını yitiren asker sayısının 29 olduğunu, 36 yaralının da tedavi altına alındığını kaydetti.

Reuters Haber Ajansı ise İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberine göre İdlib’de en az 34 Türk askeri hayatını kaybettiğini abonelerine geçti.

İletişim Başkanlığı: Külliye’de Güvenlik Zirvesi yapıldı

Fahrettin Altun

AA saat 24.00 sıralarında geçtiği habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında güvenlik toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarıyla bir güvenlik toplantısı yapmıştır. 2 saat önce başlayan toplantı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Erdoğan’ın kurmaylarıyla gerçekleştirdiği ve 2 saat süren toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları katıldı.

Çavuşoğlu Stoltenberg’le, Kalın O’Brien’le görüştü

Güvenlik Zirvesi’nin ardından diplomatik trafik hızlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile telefonla görüştü.

AP Raportörü’nden ‘Tek taraflı hareket etmeme’ çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP)  Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Hayatını kaybeden Türk askerleri için çok üzgünüm. Türkiye, İdlib ve mültecilere ilişkin gelişmeleri endişeyle takip ediyorum” ifadelerini kullandı. Sanchez, AB’nin “çok daha güvenilebilir bir müttefik” olduğunu belirterek, “Türkiye’ye tek taraflı hareket etmeme” çağrısı yaptı.

Altun’dan Güvenlik Zirvesi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde devam etmekte olan Güvenlik Zirvesi’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Zirvenin İdlib’de görev yapan askerlere yönelik saldırı dolayısıyla gerçekleştirildiğini belirten Altun, şunları kaydetti:

“Zirvede, Esed rejiminin yüz binlerce Suriyeli’nin ölümünden sorumlu olduğu vurgulanarak, namlusunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumak üzere görev yapan askerlerimize doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir.

Bu vesileyle rejimin işlediği insanlığa karşı suçların durdurulması amacıyla Astana Süreci’nin tarafları başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.

Geçmişte Ruanda’da, Bosna Hersek’te yaşananların bugün İdlib’de tekrarlanmasına seyirci kalınamaz; kalınmayacaktır. Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacaktır. Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, bayrağımıza uzatılan eller kırılana dek sürecektir.”

Kılıçdaroğlu parti yöneticileriyle bir araya geldi

Kılıçdaroğlu parti yöneticileriyle bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, KRT’de katıldığı bir programından sonra Genel Merkez’e geçerek partide bulunan yöneticilerle İdlib’deki son gelen bilgileri değerlendirdi.

Toplantıda, Hatay milletvekillerinin gelişmeleri takip için Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile kente gönderildiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu parti genel merkezindeki çalışmasını ilerleyen saatlere kadar sürdürdü. CHP milletvekilleri ile HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Hatay’a gitti.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay Valimizden gelen acı haberle yüreğimiz dağlandı. Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize, başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah Mehmetçiğimizi korusun” ifadelerini kullandı.

CHP Meclis’i kapalı oturuma çağırdı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise gece yarısı düzenlediği basın toplantısında “Türk ordusu TBMM’nin ordusudur, onlarca şehidimiz varken Meclis’in buna sessiz kalmasını beklemememiz gerekir. Bu nedenle CHP olarak konuyu görüşmek üzere Meclis’i yarın kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz” dedi.

Akşener programını yarıda kesti

Akşener programını yarıda kesip Ankara’ya döndü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İdlip’te meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Balıkesir’de bulunan Akşener buradaki programını iptal ederek gelişmeleri takip etmek ve değerlendirmek üzere Ankara’ya döndü. Akşener, twitter hesabından da başsağlığı mesajı yayımladı.

İnternet yavaşladı, RTÜK uyarı yaptı

İdlib ile ilgili iddiaların yoğunlaşması üzerine saat 23.30’dan itibaren internette, özellikle twitter başta olmak üzere sosyal medyada bir yavaşlama oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ise, Suriye’den gelen haberlerle ilgili sorumlu yayıncılık yapılması gerektiğini vurguladı. Şahin, twitter hesabından, “Başta sosyal medyada olmak üzere bazı yayınlarda Suriye’den gelen resmi olmayan ön haberlere dayandırılarak verilen şehit haberleri konusunda durumun ‘milli bir mesele’ olduğunu hatırlatarak meslektaşlarımızın dikkatini çekiyoruz.” paylaşımını yaptı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası da internet erişiminin kısıtlanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Daha önce her kritik olayda olduğu gibi bu olayda da devleti yönetenler, kendi sorumluluğunu üstlenmek yerine, Twitter, Facebook, Whatsapp gibi önemli sosyal medya platformlarına erişimi yavaşlatmayı, eleştirel görüş bildirilen hesaplar konusunda yasal işlem başlatıldığını basın yoluyla duyurmayı tercih etmiştir. Suç unsuru içermeyen eleştiri niteliğinde olan paylaşımlar nedeniyle halka gözdağı vermek, korku ortamı yaratmak özgür ve demokratik bir ülkede kabul edilemez. Devleti yönetenleri daha fazla can kaybı yaşanmaması için acilen gerekli tedbirleri almaya ve Suriye savaşına son vermeye çağırıyoruz” denildi.

Kalın: 200’ü aşkın rejim hedefi vuruldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, gece yarısından sabaha kadar en sert şekilde mukabele edildiğini, hem İdlib hem de Suriye’nin farklı bölgelerinde 200’ü aşkın rejim hedefinin havadan ve karadan vurulduğunu bildirdi.

Kalın, şunları kaydetti:”İdlib’de yaşanan kriz tüm sınırları aşmıştır. Bu nedenle uluslararası toplum artık İdlib ve Suriye’de yaşanan insani krize dur demeli ve somut adımlar atmalıdır.” 

Gece saatlerinden bu yana yaşamını yitiren askerlerin sayısına dair muğlak bilgiler yer alırken, resmi açıklamalara göre saldırıda 33 asker yaşamını yitirdi.