Amerikan CNN ekibine canlı yayında gözaltı

ABD’nin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından bölgede çekim yapan Amerikan CNN televizyonu ekibine canlı yayında polis müdahale etti.  

Fotoğraf: CNN Breaking News

ABD’nin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından kentte gösteriler devam ediyor. Göstericilerin yağmaladığı dükkanların bulunduğu bölgede çekim yapan Amerikan CNN televizyonu ekibine polis müdahale etti. CNN’nin siyah muhabiri Omar Jimenez, canlı yayında izlenimlerini aktardığı ve yanlarına doğru koşan bir gösterici gözaltına alındığı sırada polisler tarafından sorgulanmaya başladı. 

Muhabir kelepçelenerek gözaltına alındı

Fotoğraf: CNN Breaking News

Jimenez, polise basın mensubu olduklarını, istedikleri yerde durabileceklerini söyledi ve basın kartını gösterdi. Ancak bu açıklamalar, muhabirin kelepçelenerek gözaltına alınmasına engel olmadı. Jimenez, bu sırada polise neden gözaltına alındığını sordu, ancak buna yanıt alamadı. 

Bu arada CNN’nin ana stüdyosundaki sunucular, muhabirlerinin kimliğini açıkça beyan etmesine rağmen canlı yayında Minnesota eyalet polisi tarafından gözaltına alınmasını izlediklerini aktardı. 

Kameraman çekim yapmaya devam etti

Bölgenin görüntüsünü çekmeyi sürdüren CNN kameramanı, durum hakkında bilgi vermeyi sürdürdüğü sırada önce CNN yapımcısı, daha sonra da kameraman kelepçelenerek gözaltına alındı. 

Ana stüdyodaki sunuculardan biri, ekibin daha önce bulundukları yerde haber yapmalarına izin verildiğini ve neden gözaltına alındıklarının anlaşılmadığını dile getirdi. Diğer sunucu da “Hayatımda hiç böyle bir şey görmemiştim.” yorumunu yaptı. Gözaltılar sonrası bir polis memuru tarafından taşındığı anlaşılan kameramanın çekim yapmaya devam ettiği de görüldü.

AA – ANKARA