Ankara Büyükşehir Belediyesi ve UNFPA’dan iş birliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) arasında kadın, çocuk ve gençlere yönelik sağlık ve koruma hizmetlerine destek olmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında oluşturulacak “mobil sağlık ekipleri” ile Ankara’nın kırsal ilçelerinde farkındalık çalışmaları yapacak.

ABB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ABB, UNFPA ile birlikte kadın, çocuk ve gençlere yönelik sağlık ve koruma hizmetlerine destek olmak amacıyla iş birliği protokolüne imza attı. ABB Başkanı Mansur Yavaş ve UNFPA Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, iş birliği protokolünü imzaladı.

Yavaş: Doğuma bağlı ölümleri sıfır seviyesine indireceğiz

Yavaş, UNFPA ile güzel bir çalışma yapacaklarını belirterek, şunları ifade etti: “Şu anda tek sorunumuz pandemi nedeniyle Aile Yaşam Merkezlerimizin aktif çalışamaması. Ülkemizde eskiden doğuma bağlı ölümler çok fazlaydı ama gittikçe azalıyor. İnşallah yapacağımız bu çalışmayla daha da sıfır seviyesine indireceğiz.”

Ankara’nın dünya başkentleriyle yarışan bir kent olması için çalıştıklarını belirten Yavaş, Beypazarı Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde kadınlara yönelik hayata geçirdikleri projeleri Mohtashami’ye anlatarak örnek gösterdi.

Mohtashami: Kadınların gebelik ve doğum süreçlerinin sağlıklı olması için çalışıyoruz

Mohtashami de öncelikli olarak kadın ve üreme sağlığı üzerine çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: “Kadınların gebelik ve doğum süreçlerinin sağlıklı olması için çalışıyoruz. Bu protokolümüzle umuyorum Ankara’da bir merkezden başlayıp sonra da sınırları genişleterek kadınlara ve gençlere yönelik hizmetler sunmak konusunda ortaklaşa çalışacağız. Bu üç yıllık bir sürecin başlangıcı olacak. Sizinle çalışmaktan onur duyuyoruz.”

Çalışmalar İngiltere Büyükelçiliğinin finansal desteği ile yürütülecek

“Kadınlar ve Gençler için Sosyal Uyumun ve Çalışma Hayatına Katılımın Desteklenmesi Projesi” ile başlayacak çalışmalar, İngiltere Büyükelçiliğinin finansal desteği ile yürütülecek.

Ankara’da savunmasız konumdaki kadın ve gençlerin kente uyumunun sağlanmasının amaçlandığı projede, ayrıca koruma hizmetlerine erişim ve sağlık farkındalıklarının güçlendirilmesine çalışılacak. Çalışma hayatına katılımlarının artırılması ve sosyo-ekonomik durumlarının desteklenmesi için de Büyükşehir Belediyesi ve UNFPA ortak çalışmalar yapacak.

Proje Mart 2023’e kadar sürecek

Kırılgan grupların hizmetlere erişimini kolaylaştıracak ve sosyal uyumlarını artıracak proje ile toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, gençler ve mültecilerle ilgili bilgilendirme ve savunuculuk çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Mart 2023’e kadar sürecek proje kapsamında Altındağ’da “Kadınlar ve Gençler İçin Destek Merkezi” açılacak. Bu merkezde; sağlık ve koruma alanlarında bilgi paylaşımı, psiko-sosyal destek, kariyer danışmanlığı ve ekonomik güçlenme desteği hizmetleri verilecek. Dil kursları, koro ve gezi gibi etkinliklerle de ayrıca sosyal uyum çalışmaları organize edilecek.

Mobil sağlık ekibi oluşturulacak

Mobil bir sağlık ekibi oluşturularak, hizmete erişimde güçlük çeken kadın ve gençlere ulaşmak için Ankara’nın kırsal ilçelerini ve köyleri ziyaret edilecek.

Sağlık alanında bilgi paylaşımı yaparak farkındalığı artırmak için çalışmalar başlatılırken, sağlık açısından risk taşıyanlar tespit edilerek gerekli kurumlara yönlendirilecek. Belediyenin özel ihtiyaç sahibi gruplarla çalışma konusunda kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi için yöneticilere ve ilgili personele eğitimler verilecek.

Yeni1Mecra