Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 700 milyonluk kredi kullanım yetkisi

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, Büyükşehir Belediyesine oy birliğiyle 700 milyon lira kredi kullanım yetkisi verdi. 

ABB Başkanı Yavaş, Covid-19 sürecinin ne kadar süreceğinin belli olmadığını belirterek, 700 milyon liralık krediyi ihtiyaç olunca kullanacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

ABB Meclisinin ekim ayı birinci toplantısı, Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında Belediye Konferans Salonu’nda sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapıldı. Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlanan toplantı, Yavaş’ın, mecliste grubu bulunan partilerin, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Ermenistan’ı kınayan, Azerbaycan’ın yanında olduklarını göstermek amacıyla yayımladıkları ortak bildiriyi okumasıyla başladı.

Meclis üyelerince, belediye işleriyle ilgili konularda cevaplandırılmak üzere verilen yazılı önergeler gündeme alındı. 

AKP’li Burhan 2,5 milyon dolarlık hibe anlaşmasının iptalini istedi

Gündem dışı söz alan AK Partili meclis üyesi Sinan Burhan, Büyükşehir Belediyesinin, 20 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret ve Kalkınma Ajansı’na bağlı bir yazılım firması ile kentin hat ve işletme optimizasyonunun yapılmasına ilişkin 2,5 milyon dolarlık bir hibe anlaşması imzaladığını belirtti. 

Burhan, anlaşma kapsamında, firmanın, kent genelinde turizmden sağlığa birçok alanda elde edeceği verileri başka bir ülke ile paylaşmasının, tehdit unsuru olduğuna dikkati çekerek, verilerin paylaşılmasının milli güvenlik sorunu olduğu iddiasında bulunarak, anlaşmanın iptal edilmesini istedi. 

‘Olumsuz bir bulguya rastlanamadı’

Yavaş, Burhan’ın iddiasına, şirket hakkında Dışişleri Bakanlığından yazılı olarak alınan bilgi doğrultusunda olumsuz bir bulguya rastlanamadığı ve güvenlik açısından da ilgili kurumlar ile yazışma halinde oldukları şeklinde cevap verdi. 

Yavaş ile AKP’li Ölmez arasında tartışma

AK Parti Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde semt pazarlarında faaliyet gösteren esnafa yönelik yapılan nakit yardımına ilişkin verdiği yazılı soru önergesini, sözlü olarak cevaplayan Yavaş ile AK Parti Altındağ Belediye Meclis üyesi Ali İhsan Ölmez arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

700 milyon liralık kredi için oylama

Yavaş, gündemin ikinci maddesi olan, Büyükşehir Belediyesinin bazı projelerde kullanmak üzere 700 milyon liralık kredi kullanmasını içeren Hukuk ve Tarifeler Komisyon Raporu hakkında bilgi vererek, oylamaya sundu.

Yavaş’tan ‘Allah size muhtaç etmesin’ sözü nedeniyle özür dilemesi istendi

Oylama sırasında komisyon raporu hakkında söz alan Köse, Yavaş’ın, geçtiğimiz aylar içerisinde kredi kullanımını içeren bir maddenin müzakere edilmesi esnasında, MHP Grubuna yönelik “Allah size muhtaç etmesin.” ifadesini kullandığını anımsatarak, “Başkanımızın, MHP Grubu başta olmak üzere, bizi de içine alarak bu konudaki ithamını geri almasını ve özür dilemesini talep ediyorum.” dedi.

Köse, geçen bir buçuk yıl içerisinde 1 milyar 70 milyon lira ile birlikte 700 milyon lirayı da ilave edince 1 miyar 770 milyon lira kredi kullanılması konusunda meclis olarak onay vermiş olduklarını savundu. MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan ise Büyükşehir Belediyesinin borçlanma taleplerini içeren gündem maddelerine genel olarak geçerli oy kullandıklarını savundu.

‘Vaatte bulunduğum projeler için borçlanma yetkisi istemeyeceğim’

Konuşmaların ardından söz alan Yavaş, seçim zamanında vaatlerde bulunduğu projeler için borçlanma yetkisi istemeyeceğini vurgulayarak, eski dönemden yarım kalan işlerin yapıldığını aktardı. 

‘Deniliyor ki 1 milyar 70 milyon lira size kredi verdik nerede arkadaşlar’

Yavaş, şunları kaydetti: “Deniliyor ki biz 1 milyar 70 milyon lira size kredi verdik. Nerede arkadaşlar, bir kuruş kullanmadım diyorum. Benim istediğim kredilerin tamamı, acil yapılması gereken şeylerdir. Polatlı için geç yetki verdiniz. Biz 1 yıl kaybettik. Büyük ilçe belediyelerinin hemen hemen hepsi kredilerini aldı. Covid-19 sürecindeyiz ve ne kadar süreceği belli değil. Mağduriyetin esnafta ve vatandaşta ne ölçüde olacağı da belli değil. Dolayısıyla biz tedbir alalım. Bize 700 milyon liralık krediyi verin, ihtiyaç olunca kullanacağım. Çünkü pandeminin ne olacağı belli değil.” 

Rapor bütün partilerin geçerli oyuyla kabul edildi

Yavaş’ın oylamaya sunduğu komisyon raporu, meclisteki bütün partilerin geçerli oy kullanmasıyla, oy birliğiyle kabul edildi. CHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleri yaptıkları konuşmada, 700 milyon liralık borçlanma yetkisi içeren komisyon raporuna geçerli oy kullanan meclis üyelerine teşekkür ederek, Ankara için birlikte çalışma vurgusu yaptı. 

AA – ANKARA