Ankara Katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Ankara Tren Garı önündeki “Barış Mitinginde” bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren 103 kişi, ölümlerinin 59’uncu ayında anıldı.

10 Ekim Der Başkanı Coşgun, 21 Eylül’de görülecek duruşmada olacaklarını belirterek, adalet talebini yineledi.

Ankara 10 Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişi için ölümlerinin 59’uncu ayında anma töreni düzenlendi. Katliamın yaşandığı Gar Meydanı’nda yapılan anmaya, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sembolik katılım sağlandı. Yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğraflarının yer aldığı pankartın taşındığı anma saygı duruşu ile başladı.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine 1 ay kaldığını hatırlatarak, “Bu meydanda anma yapmamıza hiçbir güç engel olamadı, olamayacak” dedi. Acılarının hala taze olduğunu dile getiren Coşgun, katliamda yaşamını yitirenler için artık anıt yapılması gerektiğini yineledi.

Katliam davasının duruşması 21 Eylül’de

Katliam davasına 21 Eylül’de devam edileceğini hatırlatan Coşgun, “21 Eylül’de görülecek dava duruşmasında olacağız. Gerçek adalet talebimiz karşılansın ya da karşılanmasın orada olacağız. 10 Ekim Ankara Katliamı Cumhuriyet tarihine kara bir leke gibi düştü kimse bunu unutmasın.” dedi.

10 Ekim Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun

‘Katliamı unutmamızı kimse beklemesin’

Katliamın ardından bir hesaplaşma sürecinin işlenmediğini söyleyen Coşgun, şunları ifade etti:

“İnsanlar katledildi. Sorumlular tek tek yargılanmalı. Bu katliam göz göre göre Ankara’nın merkezinde gerçekleşti. Bunu unutup yaşamımıza devam etmemizi kimse beklemesin. Yitirdiğimiz insanlar büyüyemedi, çocuklarımız babasız, annesiz kaldı. Öfkemiz devam ediyor ve bitmeyecek. 10 Ekim Ankara Garı sadece bizim değil kimsenin unutmaması gereken bir katliam bu böyle bilinsin. 5’inci yılda kavgamızı, öfkemizi en çok ta barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım.”

Anma, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla son buldu. 

Ne olmuştu?

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TTB, TMMOB, HDP, EMEP ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile siyasi partilerin katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Kortej halinde ilerleyen grupların bulunduğu Ankara Tren Garı kavşağında saat 10.04’te 3 saniye arayla IŞİD tarafından iki canlı bombalı saldırı düzenlendi.

Saldırılarda 103 kişi yaşamını yitirdi, 500’ü aşkın kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Saldırıya ilişkin dava ise 7 Kasım 2016 tarihinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu dava devam ediyor.

MA – ANKARA