Ankara’da kadına şiddete karşı ‘Mor Buton’ uygulaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğinin eklendiğini duyurdu.

Yavaş, kadın cinayetleri “bizleri utandırmaya devam ediyor” diyerek, daima eşit yaşamın destekçisi olacaklarını belirtti.

Fotoğraf: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğini eklediklerini duyurdu. Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor.” dedi.

Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğini eklediklerini ifade eden Yavaş, “Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız.” diye kaydetti.

‘Aleyna Çakır olayı bir an önce aydınlatılmalı’

Yavaş, paylaşımında Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 818 kadın cinayeti yaşandığına dikkat çekti. Aleyna Çakır’ın ölüm olayını hatırlatan Yavaş, “Aleyna Çakır’ı kaybetmek içimizi yaktı. Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır” ifadelerini kullandı.

Başkent Mobil Uygulaması

‘Mobil Buton’ Başkent Mobil uygulamasında

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmede, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından aktif hale getirilen Mor Buton’a, Başkent Mobil uygulamasının akıllı telefonları üzerinden indirilerek kolayla ulaşılabileceği belirtildi.

Kadınlar taleplerini iletebilecek

Kadınlar, Mor Buton ile kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek.

Mor Buton aracılığıyla Büyükşehir Belediyesinden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları talepleri fotoğraf ekleyerek de iletebilecek.

Başvuruların takibi sorgulanabilecek

Görevli personelin 7/24 takip edeceği başvurular değerlendirilerek en yakın ekip kadınların bulunduğu adrese sevk edilecek. Yardım talebinde bulunan şiddet mağduru kadınlar başvurularının takibini ise sistem üzerinden gönderilen başvuru numarası ile sorgulayabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan Mor Buton ekranına acil durumlar için ayrıca “Alo 155” polis bilgisi de yer aldı.