Asker Mustafa Araz’ın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Bülbül, Kırklareli’nde askerliğini yaptığı sırada hayatını kaybeden Mustafa Araz’ın ölüm olayını Meclis gündemine taşıdı.

Bülbül, Milli Savunma Bakanlığına, “Bakanlığınız intihar ettiği öne sürülen asker Mustafa Araz ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır?” diye sordu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, 23 yaşındaki asker Mustafa Araz’ın şüpheli ölümüne ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Bülbül, önergenin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yazılı yanıtlanmasını istedi.

Bülbül, önergenin gerekçesinde, sosyal medyada Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde bulunan 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı Hava Savunma Füze Komutanlığı’nda askerlik yapan Kars Kağızman nüfusuna kayıtlı 23 yaşındaki Mustafa Araz’ın 12 Mayıs 2020’de şüpheli bir şekilde öldüğüne dair haberlerin yer aldığını belirtti.

Askeri yetkililerin Araz’ın hastaneye gittikten sonra haber alınamadığı iddiası

Bülbül, askeri yetkililerin, Araz’ın 11 Mayıs’ta rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldığını, hastaneye gittikten sonra kendisinden haber alınamadığını ve bir gün sonra ise metruk bir alışveriş merkezinde intihar ettiğini ileri sürdüğünü ifade etti.

‘Aile darp izleri olduğunu fark etti’

Haberin detaylarında olayın ardından Mustafa Araz’ın ailesinin Babaeski Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulunduğunu aktaran Bülbül, şunları kaydetti:

“Ailenin, çocuklarının kollarından bağlandığını gösteren izler ve vücudunun farklı yerlerinde darp izleri olduğunu fark ettiklerini, soruşturma devam ederken, dosyaya Araz tarafından yazıldığı iddia edilen bir intihar notu eklendiğini belirtmektedir. İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün notun Araz’a ait olduğuna karar verdiği, ailenin ise notun çocuklarının yazısına benzetilmeye çalışılan bir yazı olduğunu söyleyerek tepki gösterdiği ve aile avukatlarının söz konusu rapora itiraz ettiği beyan edilmektedir.” 

‘Raporda ölüm nedenine yer verilmediği ileri sürülmekte’

Bülbül, Babaeski Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyasına Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu İstanbul Morg İhtisas Dairesi tarafından hazırlanan otopsi raporunun eklendiğini belirtti. Bülbül, rapora ilişkin şunları ifade etti:

“Raporda, Araz’ın vücudunun iç ve dış yüzey ve organlarının birçok yerinde yaralanma ve tahribatlar tespit edildiği, izlerin nedenleri, nasıl oluştuğu, Araz’ın boğuşma yaşayıp yaşamadığı ya da yüksekten düşme durumunun olup olmadığı gibi ölüm nedenine dair herhangi bir açıklamaya yer verilmediği ileri sürülmektedir.”

‘Araz’ın öldürüldüğünden şüpheleniyor’

 Aile avukatı Cesim Parlak’ın bu durumda asker Mustafa Araz’ın öldürüldüğü ve cinayetin üzerinin örtülmeye çalışıldığı yönündeki şüpheleri arttırdığını belirttiğini aktaran Bülbül, “Bu nedenle rapora ilişkin eksiklikleri sıralayarak, eksikliklerin giderilmesi için hazırladığı raporu Babaeski Cumhuriyet Savcılığı’na sunduğu beyan edilmektedir.” diye kaydetti. Bülbül, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Bakanlığınız intihar ettiği öne sürülen asker Mustafa Araz ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Eğer soruşturma açıldıysa sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  2.  Son 10 yılda ölümü kayıtlara intihar olarak geçen asker sayısı kaçtır?
  3. Şüpheli asker ölümlerinin engellenmesi için Bakanlığınız ne tür önleyici girişimlerde bulunmaktadır?

Yeni1Mecra