Av. Figen Çalıkuşu: Ahmet Altan’ın suça konu eylemi yazı, delili düşüncesi

TBMM’de yeni İnfaz Yasa tasarısı görüşülürken 10 yıl 6 ay hapse mahkum edilen ancak temyiz dosyası arşivlerden çıkarılmayan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, “Ahmet Altan’ın suça konu eylemi yazı, delili düşüncesi” diyor.

Av. Figen Çalıkuşu, Ahmet Altan dosyasını hukukun kırıldığı, ilklerin yaşandığı bir dosya olarak tanımlıyor. Önce gözaltına alındığını ve ardından delil bulunmaya çalışıldığına işaret eden Av. Çalıkuşu, “Tutuklanırken örgüt üyeliğinden tutuklandı. Dava açılırken örgüt ile ilgili bir irtibat bulunamadığı gibi hem felsefi, yaşamsal, inançsal ve kültürel yapıları itibariyle böyle bir örgütün üyesi olunamayacağı anlaşıldığı tespiti yapılıyor ve örgüt üyeliği iddiası düşürüldü” diyor.

Av. Figen Çalıkuşu buna rağmen Ahmet Altan için savcının “Örgüt üyesi değiller, irtibatı da yok ama darbe suçunu yaptılar” iddiasında bulunduğuna dikkat çeken Av. Çalıkuşu, “Nasıl yaptılar?” sorusuna “ Yazı yazarak” cevabının verildiğine dikkat çekiyor:

“Bu yazıyı cebir ve şiddetle bir sayıp Meclis’in üzerine bomba atanlarla, tanklarla Boğaziçi Köprüsü’ne çıkanlarla bir tutuldu ve üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası açıldı ve dava görüldü.”

“Gizli tanık duruşmadan bir gün önce bizden gizlenerek dinlendi” diyen Av. Figen Çalıkuşu, nasıl yerel mahkemelerin Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı direnişe çağrıldığını, hakimlerin “Düşünce tehdittir” kararını vermek için birkaç yüzyıllık tarihe nasıl gidildiğini anlatıyor.

Av. Figen Çalıkuşu, 10 yıl 6 ay hapis cezası verilen ve dosyası arşivde bekletilen Ahmet Altan’ın hukuki durumunu, mahkemelerin nasıl yetkisini aşarak iş yaptığını, İnfaz Yasası’nı ve uygulanan eşitsiz infaz sistemini Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a anlattı.

Ayrıntılar video söyleşide…