Aygül Doku: Gülistan’ı arama çalışmasında barajın boşaltılması lazım

Dersim’de 123 gün önce kaybolan Gülistan Doku’yu arama çalışmalarından bugün de sonuç alınamadı.

Aygül Doku, Vali Sonel’in barajın boşaltılması için gerekli kurumlarla görüşeceğini söylediğini aktararak, “Barajın boşaltılması ya da çalışmanın baraj kapaklarına doğru genişletilmesi lazım.” dedi.

Uzunçayır Baraj Gölü’nde ekiplerin ekiplerin arama çalışması devam etti Fotoğraf: AA

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan itibaren haber alınamadı. 6 Ocak’ta Diyarbakır’dan Dersim’e gelen Doku ailesinin yaptığı kayıp başvurusunun ardından başlatılan arama çalışmalarına Uzunçayır Baraj Gölü’nde devam edildi.

Güneş ve Kılıçarslan’nın cansız bedeni bulundu

Ekipler, gölde yaptıkları arama çalışmalarında 7 Nisan günü, 11 Mart’tan bu yana kayıp olan Esma Kılıçarslan’ın cenazesini buldu. Munzur Çayı’ndaki eğitim sırasında 17 Mart’ta botun devrilmesi sonucu akıntıya kapılarak kaybolan Jandarma Uzman Çavuş Yılmaz Güneş’in ise 29 Nisan günü cansız bedenine ulaşıldı. Ancak Doku’ya dair herhangi bir ize rastlanmadı.

Gülistan Doku

Gölde yapılan aramada bugün de sonuç alınamadı

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Göldeki çalışmalara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, başka illerden gelen dalgıç polisler ile İstanbul Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi de katıldı. Dalgıç polisler, baraj gölündeki Sarı Saltuk Viyadüğü mevkisinde dalış yaparak aramalarını sürdürdü. AFAD ve JAK görevlileri de gün boyu botlarla göl yüzeyinde ve kıyılarda arama yaptı. Ancak Uzunçayır Baraj Gölü’nde 123 gündür ekiplerce aranan Doku’dan bugün de haber alınamadı.

Aygül Doku: Vali barajın boşaltılması için gerekli kurumlarla görüşeceğini söyledi

Arama çalışmalarının sürdüğü bölgeye gelen Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, gazetecilere yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının 123 gündür devam ettiğini söyledi. Arama çalışmalarının Vali Tuncay Sonel’in koordinesinde sürdürüldüğünü ifade eden Doku, şöyle konuştu:

“Vali Tuncay Sonel bugün arama çalışmalarını sürdüğü bölgeye geldi ve kendisiyle barajdaki suyun boşaltılması konusunu konuştuk. Vali Sonel, barajın boşaltılması için gerekli kurumlarla görüşeceğini ve bu konu üzerinde duracağını söyledi. Ayrıca şunun da altını çizerek söyledi, Gülistan kızımıza sahip çıkacağının, Gülistan’ı ölü ya da diri bu aileye teslim edeceğinin sözünü verdi.”

‘Ekipler de bu şekilde Gülistan’ın bulunamayacağını söylüyor’

Arama çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten Doku, “Arama çalışmaları şu anda köprünün ayakları ve civarında yapılıyor. Savcılık tarafından veriler burayı gösteriyorsa bu çalışmanın artık genişletilmesi lazım. Ekipler de bu şekilde Gülistan’ın bulunmayacağını söylüyor. Ya barajın boşaltılması, su seviyesinin düşürülmesi lazım ya da çalışmanın baraj kapaklarına doğru genişletilmesi lazım.” diye konuştu.