Ayşe Karaman cinayeti şüphelisine ‘adli kontrol şartı’ uygulamaksızın tahliye!

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ı “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanan sanık Özgür Tarhan “Delilleri karartma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle adli kontrol şartı uygulanmaksızın tahliye edildi.

Kararın ardından fenalık geçiren anne Feride Karaman, “Kızım öldürüldü bu tahliye hangi vicdana sığar” diye sordu.

Karaman ailesinin avukatı Beyendi de, cinayet şüphelisi birinin adli kontrol şartı uygulamaksızın tahliye edilmesini “garabet” olarak değerlendirerek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Karaman ailesinin avukatı Tevfik Tolga Beyendi Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman duruşma sonrası açıklama yaptı

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ı damar yolundan ilaç vererek “tasarlayarak öldürme” suçundan hakkında dava açılan tutuklu sanık doktor Özgür Tarhan’ın yargılanmasına Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Tarhan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken maktule Karaman’ın ailesi ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

ATK raporunda ölüm nedeni anestezik madde olarak tespit edildi

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Mahkeme başkanı, önceki duruşmada alınan ara karar gereği, dava dosyasına gelen evrakı okudu. Söz konusu belgeler arasında Karaman’ın şüpheli ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu da yer aldı. Karaman’ın ölüm nedeninin “anestezik madde (propofol, fentanil) alımına bağlı meydana geldiği” tespitinin yapıldığı raporda, bu ilacın kimin tarafından maktuleye verildiğinin anlaşılamadığı kaydedildi.

‘Maddenin nasıl uygulandığı anlaşılmadı’

Anestezide kullanılan propofolun aynı zamanda kötüye kullanılmasının da mümkün olduğuna dikkat çekilen raporda şu değerlendirme yapıldı:

“Sağlık Bakanlığı uygulamalarına göre bu ilacın eczanelerde satışının yapılmadığı sadece sağlık kuruluşlarına verildiği, kişilerin ve sağlık personelinin bu ilacı satın alamadığı, dolayısıyla bu ilacın verildiği kuruluşun dışına çıkartılmasının uygun olmadığı, ayrıca hekim ifadesinde belirtildiği üzere propofolun enjektör içinde taşınmasının da tıbben uygun olmadığı, propofolun çantadan ölen tarafından alınarak mı kullanıldığı hekim tarafından mı uygulandığının anlaşılmadığı bunun adli tahkikatla aydınlatılması gerektiği, kişinin ölümünün TCK madde 83 veya madde 85 kapsamında değerlendirileceği hususunun mahkemenizce değerlendirilmesinin uygun olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur.”

Sanığa ‘delilleri karartma şüphesi olmadığı’ gerekçesiyle tahliye

Rapor ve dava dosyasına gelen belgelere ilişkin taraf avukatlarının beyanının ardından sanık Tarhan’a söz verildi. Suçsuz olduğunu savunan Tarhan, “Müşteki avukatı, olay yerinde cinayetle ilgili karartma olduğu iddiasında bulunuyor. Ortada bir cinayet olmadığı net bir şekilde belli. Delil karartma söz konusu değil. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Tarafların taleplerini alan mahkeme, daha sonra ara kararını açıkladı. Buna göre sanık Tarhan, “delilleri karartma şüphesi olmadığı gerekçesiyle” tahliye edildi. Ayrıca esasa ilişkin mütalaasını sunması için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesi kararlaştıran mahkeme duruşmayı 6 Temmuz’a erteledi.

Feride Karaman kararın ardından adliye koridorunda fenalık geçirdi

Feride Karaman: Kızım öldürüldü bu tahliye hangi vicdana sığar

Kararın ardında Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman fenalık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Karaman, bir süre sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu. Kızının sanık Özgür Tarhan ve arkadaşının tuttuğu garsoniyer evde ölü bulunduğunu hatırlatan Feride Karaman şunları söyledi:

“Maksadı belli bir ev. ‘Gidip de Özgür Tarhan’ın evinde öleyim’ demedi benim çocuğum. Kızım öldürüldü, adalet istiyorum, kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağım. Bu tahliye hangi vicdana sığar? Babası hasta olduğu için duruşmaya gelemedi. Babası bana, ‘Anneler çocukları için ağlar ama bir baba çocuğu için ağlarsa bu felakettir’ dedi. Bize felaketi yaşattılar.”

“Kızım, ölümüne neden olacak o kadar ilacı nasıl aşılasın kendisine?” diye soran Feride Karaman, sanığın 46 yaşında iyi bir baba, iyi bir eş olduğunu söyleyerek mahkemeyi yanılttığını belirtti. Feride Karaman, “Saplantılı bir aşık, kızımı kıskançlık nedeniyle öldürdü.” dedi.

Avukat Beyendi: Ayşe, doktor tarafından anestezi ilacıyla öldürüldü

Karaman ailesinin avukatı Tevfik Tolga Beyendi de olayın bir cinayet olduğunu, olmayan bir cinayeti varmış gibi gösterme gayretinde olmadıklarını ifade etti. Ayşe’nin, anestezi uzmanı bir doktor tarafından anestezi ilaçlarıyla öldürüldüğünü söyleyen Beyendi, “Ayşe’nin otopsi raporunda kanında iki ayrı anestezi ilacı var. Bunlardan bir tanesi savunmanın da maksatlı yönlendirmesiyle ön plana çıkarıldı. Adli Tıp Kurumundan bu ilacın etkisi soruldu. Ayşe’nin ölümüne neden olan diğer ilaçla ilgili herhangi bir araştırma yapılmadı.” dedi.

Cinayet şüphelisi birinin adli kontrol şartı uygulamaksızın tahliye edilmesini “garabet” olarak değerlendiren Beyendi, karara itiraz edeceklerini söyledi.

KCDP: Şüpheler aydınlatılmadan sanığın tahliyesi kabul edilemez

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da twitter hesabından karara tepki gösterdi. Platform yaptığı paylaşımda, “Dr. Özgür Tarhan’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren #AyşeKaraman’ın bugünkü duruşmasında, tahliye kararına delilleri karartma şüphesinin kalmaması bahane edildi. Şüpheler aydınlatılmadan sanığın tahliyesi kabul edilemez!” dedi.