Bağdat’taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Bağdat’ta 32 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını IŞİD üstlendi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezinde Tayaran Meydanı’nda dün sabah saatlerinde ikinci el eşya ve kıyafetlerin satıldığı ve gelir düzeyi düşük insanların uğrak yeri olan pazarda intihar saldırısı gerçekleştirilmişti.

32 kişinin hayatını kaybettiği, 110 kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi. IŞİD yaptığı açıklamada, Bağdat’ın merkezinde düzenlenen çifte intihar saldırısını kendilerinin gerçekleştirdiğini belirtti.

Saldırı sonrası görevden almalar

Öte yandan, Irak resmi ajansının haberine göre, saldırı sonrası açıklamalarında güvenlik zafiyetine işaret eden Başbakan Mustafa el-Kazımi, Bağdat’ın güvenliğinden sorumlu Bağdat Operasyonlar Komutanı Kays Muhammedavi’yi görevden aldı. Savunma Bakanlığına çekilen Muhammedavi’nin yerine General Ahmed Selim getirildi.

Bağdat Operasyonlar Komutanlığında görevden uzaklaştırılan bir başka yetkili ise istihbarat ve güvenlik işlerinden sorumlu General Basim Velid oldu. Başbakan Kazımi, İçişleri Bakanlığına bağlı Polis Teşkilatı Başkanı Cafer Battat’ın yerine de Raid Şakir Cevdet’i atadı.

İstihbarat İşlerinden Sorumlu İçişleri Bakanlığı Vekilliğine ise Ahmed Abu Reğif getirildi.

Kaynak: AA