Bahçeli, Ahmet Şık’ı hedef gösterdi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, TİP Milletvekili Ahmet Şık’a hakaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti katil olsaydı, bugün bulunduğun yer TBMM değil mezarlık olurdu.” ifadesini kullandı.

Bahçeli, HDP’ye “terörizmin siyaset ayağıdır” suçlamasında bulundu, “HDP’nin kapatılması siyasetten kaydının silinmesi özellikle AYM namus borcudur.” dedi.

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Bahçeli, konuşmasının büyük bölümünde muhalefete suçlamalarda bulundu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Bahçeli, Türkiye’de başbakanlık yapmış bir kişinin, kendisiyle birlikte mezara gitmesi gereken sırları döküp saçmasının, devletin kimlerin elinde kaldığına bariz bir delil olduğunu söyledi. Bahçeli, Davutoğlu ve Babacan için şu ifadeleri kullandı:

“Ketumiyet yoksa karakter yoktur. Gizlemesini bilmeyenin yönetmesi mümkün değildir. Serok Ahmet böyle biridir. Gelecek Partisi’nin yöneticilerine tavsiyem şudur; bu serokun yanında sakın konuşmayın, aman ha sır verme gafletine düşmeyin, dil ile düğümlenenin diş ile çözülemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Keza aynı şey selamsız Babacan için de geçerlidir.”

‘Muhalefet siyasetini Türkiye’ye karşı konuşlandırmış’

“Millet İttifakı” için “Zillet” ittifakı nitelemesini yineleyen Bahçeli, şu suçlamalarda bulundu:

“Nitekim zillet ittifakı, siyasetini Türkiye’ye karşı konuşlandırmıştır. Teessüfle ifade etmek isterim ki organize suç şebekelerine, terör örgütlerine, yeminli Türk düşmanlarına sözcülük yapan, onların iftiralarına taşeronluk eden köksüz ve kişiliksiz bir muhalefet anlayışı karşımızdadır. Ülkemizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı bile düşürmeye hazırdır. Ancak bu vatan düşmeyecek, Türkiye yenilmeyecek, Türk milleti zillete boyun eğmeyecektir.”

‘İYİ Parti kendisine verilen görevi telaffuz gayretinde’

HDP’yi PKK’den talimat alarak siyasetini belirlediği suçlamasına devam eden Bahçeli, “HDP, CHP ile İP’i bir karara zorlaması, gizli saklı ilişkilerden sıyrılma telaşı son zamanlarda iyice yoğunlaşmıştır. İP Başkanı’nın 2023 seçimlerinde HDP ile resmi ittifaka karşı çıkması aralarındaki rol paylaşımında kendisine verilen görevin telaffuz gayretinden başka bir şey değildir.” dedi.

‘HDP’nin kapatılması AYM namus borcudur’

HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açılmasına değinen Bahçeli, “Bundan sonra bütün gözler AYM’ye çevrilecektir. Bu mahkemenin iddianameyi ikinci kez iade seçeneği de kalmamıştır.” dedi. “HDP terörizmin siyaset ayağıdır.” suçlamasında bulunan Bahçeli, “HDP’nin kapatılması siyasetten kaydının silinmesi özellikle AYM namus borcudur.” şeklinde konuştu.

‘Dokunulmazlık dosyalarının karara bağlanması neden gecikmektedir’

HDP milletvekillerine ilişkin dokunulmazlık dosyalarının Meclis’te karara bağlanmasını da isteyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye vatan topraklarında ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı kazanmış olduğu muazzam üstünlüğü TBMM’de kaybedemez hiç kimse de bu kayba hizmet edemez. Bununla bağlantılı olmak üzere cevabını aradığımız sorular da şunlardır; bölücü milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının TBMM’de görüşülüp karara bağlanması neden gecikmektedir. Suçu teşvik edilmiş PKK’lı milletvekilleri adaletin önüne ne zaman çıkarılacaktır? Daha neyi bekliyoruz? Bölücülüğün hesabını soracaksak şayet hukuk devletinin varlığını göstereceksek gün bu gündür.” 

Ahmet Şık’a hakaret

Bahçeli, bir televizyon kanalında “..bu devlet katil…” dediği iddiasıyla hakkında resen soruşturma başlatılan Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık’ı hedef gösterdi. Şık’a “hain”, “alçak”, “soysuz”, “suçlu”, “aşağılık” hakaretlerinde bulunan Bahçeli, “HDP’lilerin fütursuzluğundan cesaret alan bu suçlu bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti katil olsaydı, bugün bulunduğun yer TBMM değil mezarlık olurdu. Bunlara müsamaha gösteremeyiz, bu aşağılık tiplere tahammül edemeyiz.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA-MA