Bahçeli’den, İstanbul Sözleşmesi kararına yönelik tepkilere ‘istismar kampanyası’ suçlaması

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı süren tepkilere “istismar kampanyası” suçlamasında bulunarak, “sorumsuz propagandanın” sistematik şekilde körüklendiğini iddia etti.

Sözleşmenin şifa olamadığını savunan Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Kararının doğru ve yerinde bir uygulama olduğunu belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: Arşiv/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Parti grubumun en son 2 Mart’ta toplandığını belirten Bahçeli, arkasından 13. Olağan Büyük Kurultayının hazırlıklarını gerçekleştirmek için toplantılarına ara verdiklerini belirtti.

Kurultayda, geleceğe dönük 5 aşamalı stratejik hedefleriyle rotalarını çizdiklerini belirten Bahçeli, stratejik hedeflerinin ilkinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir diğer ifadesiyle “Türk Tipi Başkanlık Modeli’ne” sahip çıkmak olduğunu belirtti.

Bahçeli, diğer 4 stratejik hedeflerinin ise, Anayasa hazırlığı, yerli ve milli bir ekonomik sistem inşası, Cumhur İttifakı’nın varlığı içinde terörle mücadeleye destek vermek ve hem Türkiye’de hem de küresel ve bölgesel zeminde diyalog, barış, huzur, sükûnet ve istikrar olduğunu kaydetti.

‘Hiç kimse bize Türklük konusunda söz söyleyemez’

Uygur Türklerine ilişkin muhalefetin eleştirilerine tepki gösteren Bahçeli, hiç kimsenin Türklük konusunda kendilerine söz söyleyemeyeceğini belirterek, “Hiç kimse bize, mesela esir Türkler hakkında istikamet gösteremez, ikazen hatırlatma yapamaz. Uygur Türkleri’nin hüznü yüreğimizdedir.” dedi.

İstanbul Sözleşmesine ilişkin eylemlere ‘istismar kampanyası’ suçlaması

Bahçeli, konuşmasına İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı süren eylemleri “istismar kampanyası” olarak devreye sokulduğunu iddia ederek, kadınları hedef gösterdi. İstanbul Sözleşmesi etrafında yürütülen tartışmaların esef verici boyutlara tırmandığını savunan Bahçeli, “Öyle bir istismar kampanyası devrededir ki, kadına şiddet sanki cezasız ve yaptırımsız kalacak; taciz, tecavüz ve saldırıların önü açılacaktır. Bu sakat, sorumsuz ve sinsi propagandanın sistematik şekilde körüklendiği açıktır.” iddialarında bulundu.

‘Dizilerde şiddet sahnelerinin kesilmesi çok acil bir ihtiyaç’

Partisini kadına yönelik şiddeti önşartsız reddettiğini savunan Bahçeli, bilhassa televizyon dizilerinden kadınlara uygulanan şiddet sahnelerinin kesilmesi, aynı şekilde toplumsal duyarlılığın ve farkındalığın tahkiminin kendilerine göre çok acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

‘İstanbul Sözleşmesi şifa olamamıştır’

“İstanbul Sözleşmesi beklentileri karşılayamamış, sadra şifa olamamıştır.” iddiasında bulunan Bahçeli, İstanbul Sözleşmesi’nin toplumsal cinsiyet kimliğine ilişkin hükümlerinin aileyi, manevi değerleri, toplumsal düzen ve dengeyi tehdit ettiğini öne sürdü.

‘Feshi doğru ve yerinde bir uygulamadır’

Sözleşmeyi imzalayıp taraf olmak kadar, çekilmenin de imzacı bir ülke adına hak, hukuki bir tasarruf olduğunu savunan Bahçeli, “Bu itibarla, İstanbul Sözleşmesi’nin yayınlanmış bir Cumhurbaşkanlığı Kararıyla feshi doğru ve yerinde bir uygulamadır.” dedi.

İstanbul Sözleşmesinin feshiyle feci sonuçları doğuracağına ilişkin öngörüleri ise “bilinçli bir saptırma” olarak değerlendiren Bahçeli, Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına tepki gösteren CHP, HDP ve İP’e sert sözler sarf etti.

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP hakkında açılan kapatma davasına yönelik açıklamalarına tepki göstererek, “Kılıçdaroğlu, anlaşılan HDP’yle süren yasak ve kanun dışı ilişkiyi resmileştirme arzusundadır.” suçlamasında bulundu.

‘Kılıçdaroğlu süreci durdurmaya kafi gelmeyecek’

Bahçeli, “Kılıçdaroğlu’nun kollarını açarak HDP’nin önünde zırh olması hiçbir gerçeği değiştirmeyecek, işleyen hukuki süreci durdurmaya kafi gelmeyecektir.” dedi.

Bahçeli, seçim tarihi olarak yine 2023 Haziranı’nı işaret ederek,  “Zafer Cumhur İttifakı’nın olacak, Cumhuriyet’in yüzüncü yıldönümünde yeni bir tarih yazılacaktır.” dedi.

Yeni1Mecra