Bahçeli’den muhalefete tehdit: Hele bir çıksınlar sokağa görsünler Hanya’yı Konya’yı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, muhalefete yüklenerek yaptığı konuşmada, “Neymiş, sokak hazır, muhalefetin silkinmesi gerekiyormuş, yeni Meclis oluşmalıymış, sözde Kürt meselesi demokratik ve şeffaf biçimde çözülmeliymiş. Hele bir çıksınlar sokağa da acıklı şekilde görsünler Hanya’yı Konya’yı.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. AB ülkelerine hakim olan Türk ve İslam düşmanlığının kaygı verici boyutlarda olduğunu ifade eden Bahçeli, küresel hoşgörü, küresel adalet, küresel vicdanın kuruduğunu söyledi.

Hollanda Özgürlük Partisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik paylaşımlarına tepki gösteren Bahçeli, gerçek manada teröristin, caninin, faşistin ve barbarın kim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Bahçeli Fransa Cumhurbaşkanı Macron için ise “cehaletin ve husumetin taşeronluğuna soyunmuştur.” dedi.

‘Cumhuriyet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle iyice güçlendi’

Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yıl dönümünü müftehir bir ruhla kutladığını dile getirdi. Cumhuriyet’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle iyice güçlendiğini, sağlam ve sağlıklı bir bünyeye kavuştuğunu iddia eden Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin daha mesut, daha muvaffak, daha muzaffer, daha muasır, daha müreffeh olmasının önünde hiçbir pürüz kalmadığını söyledi.

Muhalefetin güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini eleştirerek konuşmasına devam eden Bahçeli, “Kriz severlerin, kavgadan ve kutuplaşmadan beslenenlerin güçlendirilmiş parlamenter sistem arayışları doğal ve normaldir. Çünkü bu tip siyaset anlayışlarının gıdası cepheleşmedir, kaldı ki Cumhur İttifakı karşısında tutunma ihtimalleri olmadığı gibi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum sağlamaları da eşyanın tabiatına bütünüyle aykırıdır.” dedi.

‘Bunları ayakta tutan mecalleri tükenmiştir’

Muhalefet partilerine yönelik hakaret ve suçlamalar içeren konuşmasını sürdüren Bahçeli, HDP, CHP ve İYİ Parti için “Bunların ahı gitmiş vahı kalmıştır. Bunları ayakta tutan mecalleri bile tükenmiştir. Cumhur İttifakı vatan ve millet sevdasıyla yedi düvele direnmektedir.” ifadelerini kullandı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a “terörist” suçlamasında bulunan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Ha TKP ha HDP; ha TKP ha CHP, sorarım sizlere bunlar arasında ne fark vardır? Dümen aynı, sadece dümenciler farklıdır. Gövde aynı, yalnızca görev paylaşımı ayrıdır. Türkiye’yi sokakta teslim almaya niyetlenen, ait olduğu terör örgütüyle birlikte iç isyana kalkışan terörist Demirtaş’ı aynı üslupla öven bunlar değil midir? Birbirlerinin gönlünü kahvaltı jestleriyle almak için kuyruğa giren, birlikte anayasa yazmaya hazırlanan, birbirlerine gülücükler saçan bunlar değil midir? HDP’yi, MHP’ye tercih edecek kadar zıvanadan çıkan bu yüreksizler, bu kimliksizler değil midir?”

‘Siyaseti sokağa havale edenlerin sonu elbet meçhuldur’

“Tehlikeli sokak edebiyatının” son günlerde sık sık telaffuz edildiğini belirten Bahçeli, “Siyaseti sokağa havale edenlerin sonu elbette meçhuldür.” dedi. Bazı televizyon yorumcularının CHP propagandası yapayım derken ateşle oynadığını söyleyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Neymiş, sokak hazır, muhalefetin silkinmesi gerekiyormuş. Ve de yeni Meclis oluşmalıymış, sözde Kürt meselesi demokratik ve şeffaf biçimde çözülmeliymiş. Hele bir çıksınlar sokağa da, acıklı şekilde görsünler Hanya’yı Konya’yı, dünyanın kaç bucak olacağını. Hodri meydan, Türkiye Cumhuriyeti sokakta kurulmadı, sokakta bulunmadı, sokağa bırakılmayacak, sokağın girdabına, sokak serserilerine teslim edilmeyecektir. Askıda ekmek vardır, ama size sokakta ekmek yoktur, sokakta hayır yoktur, sokakta adım atacak yeriniz yoktur, ‘var’ diyorsanız sonuçlarını göze almak zorundasınız. CHP’nin oyunu bozuldu. İYİ Partinin filmi geriye sardı. Yuları Kandil’den tutulan HDP bunalıma girdi. Diğer marjinal partilere laf söylemek bile zaman israfıdır. Hepsi birden aynı çuvalda buluşmuştur.”

Kaynak: AA