Bakan Albayrak ve ailesine hakarete soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakan Albayrak ve ailesine yönelik hakaret içerikli paylaşımda bulunanlar hakkında resen soruşturma başlattı.

Hakaret içerikli paylaşımlara tepki gösteren Başak Demirtaş da, “Kadınlara yönelik bu saldırganlığa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün saat 01.02 sıralarında twitter adlı sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşıma yer verildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; açıklamada bu paylaşımın altına bir takım kişiler tarafından Albayrak’ın şahsı ve ailesi hakkında hakarete varan yorumlar yapıldığının açık kaynak araştırmasından anlaşıldığı belirtilerek, “kamu görevlisine karşı hakaret” suçundan resen soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bir kişi gözaltında

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyada Bakan Albayrak ile eşi Esra Albayrak’ı hedef alan hakaret içerikli yorumun ardından şüpheli E.B. hakkında soruşturma başlatıldı. Şüpheli E.B, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. E.B’nin emniyetteki sorgusunun sürdüğü öğrenildi.

Başak Demirtaş

Başak Demirtaş’tan tepki

Albayrak ailesine ve Esra Albayrak’a yönelik söz konusu hakaret içeren paylaşımlara çok sayıda kişi tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında Başak Demirtaş da vardı. Demirtaş twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Esra Albayrak’a yönelik çirkin ifadeler sarf edilmesini kınıyorum. Kadınlara yönelik bu saldırganlığa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Esra Hanım’ın yeni çocuğunun doğumunu da tebrik ediyorum. Allah analı babalı büyütsün. Demokrasinin ve barışın olduğu bir ülkede yaşasın.”

Başak Demirtaş, kısa bir süre önce eşi eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş üzerinden twitterda cinsiyetçi saldırılara maruz kalmıştı.