Bakan Koca: Virüsün zayıfladığını gösteren bir veri yok

Normalleşme hızlı başladı. Maske ve fiziki mesafe ortadan kalktı. Önleyici tedbirler de olmayınca, virüs yeniden yayılmaya başladı.

Bakan Koca da pandeminin zayıflamadığının altını çizdiği saatlerde 65 yaş ve üstü için sokağa çıkma izni çıkarken, Urfa’nın 5 ilçesinde karantina kararı alındı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs güncel verilerini paylaştı. Sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada son 24 saate meydana gelen sonuçları açıkladı.

Buna göre, 37 bin 225 test yapıldı. Bu testler sonucu 993 yeni vaka tespit edildi. Bugün 18 kişi daha yaşamını yitirirken, Covid-19 nedeniyle toplam ölü sayısı 4 bin 729’a yükseldi. 3 bin 218 kişi de iyileşti.

Artış tablolara da yansıdı

Son bir kaç gündür Türkiye genelinde görülen vaka artışı Sağlık Bakanı’nın paylaştığı tablolara da yansıdı. Ölüm sayısı azalmasına karşın vaka sayısı yeniden bine yaklaşmaya başladı.

Son günlerde Diyarbakır, Mersin, Antep başta olmak üzere birçok kentte pandemide görülen artış Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından da teyid edildi. Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 65 yaş ve üstündekilerin saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabileceği açıklaması geldi.

Virüsün etkisi azalmadı arttı!

Bu durum Sağlık Bakanı Koca,’nın yaptığı açıklamada normalleşmenin ardından vaka sayısında görülen artışlara dikkat çekti: “Son 24 saatte iyileşen hasta sayımızın üste biri kadar yeni hastamız var. Tanı konup yatırılan hastalarımız sebebiyle yoğun bakım ve solunum desteğine ihtiyaç arttı. Virüsün etkisinin zayıfladığını gösteren bilimsel bir veri yok. Normal olan tedbirdir.”

Urfa’da yayılıyor

Urfa’nın Karaköprü, Eyyubiye, Haliliye, Hilvan ve Viranşehir ilçelerine bağlı 10 mahallede koronavirüs (Kovid-19) test sonucu pozitif çıkan kişilerin olması üzerine kişilerin yaşadığı 10 bina 14 gün süre ile karantinaya alındı. Eyyubiye ilçesinde ise Apalı Mahallesi’nin tamamı karantinaya alındı.