Baro Başkanı Dönmez’e polisin ‘biz devletiz’ yanıtına tepki yağdı

Ailesiyle birlikte bir mekanda yemek yerken polislerce kimliği sorulan Aydın Baro Başkanı Dönmez’in, yazılı dayanak istemesine karşı polisler “biz devletiz” yanıtını verdi.

Dönmez’in resmi dayanak olmadan kimliğini göstermediği için zor kullanılarak gözaltına alınmasına barolar, avukatlar ve avukat örgütlerinden tepki yağdı.

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’e, ailesiyle birlikte yemek yediği mekanda kimlik kontrolü yapan polislerin tutumu yayınlanan görüntülerle ortaya çıktı. Görüntülerde, polisler tarafından kimliği sorulan Dönmez, polislere işlemin yazılı dayanağını göstermesini, yazılı dayanak olmadan kimliğini göstermeyeceğini söylediği görülüyor.

Bunun üzerine polisler “Biz devletiz. Kanunsuz iş yapmayız” cevabı vererek, Dönmez’e kimliğini göstermek zorunda olduğunu belirtiyor. Dönmez, resmi bir dayanak olmadan kimliğini göstermemekte ısrar edince polisler, “Kimliğinizi vereceksiniz bunun dayanağı yok. Polis olarak bizim yetkimiz var.” diyerek zor kullanarak Dönmez’i gözaltına alıyor. Bu sırada kısa süreli polisler ve Dönmez arasında arbede yaşanıyor.

Dönmez serbest bırakıldı

Dönmez’in kimliğinin öğrenilmesinin ardından yaklaşık bir saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Dönmez’in kolluk görevlileri hakkında “hürriyeti tahdit” suçundan suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Dönmez’e yönelik polislerin tutumuna tepki yağdı

Dönmez’e yönelik polislerin tutumuna bir çok baro başkanı, avukat örgütleri ve avukatlar sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Polisin tutumunun yer aldığı görüntülerle birlikte yapılan paylaşımlarda Dönmez’e destek verildi.

SHD, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: “Hatay Baro Başkanı @AvEkremDonmez ailesiyle birlikte yemek yerken hiç bir sebep yokken kimlik soruluyor. Baro başkanı işlemin dayanağını sorunca ‘Biz devletiz’ cevabı veriliyor ve göz altına alınıyor. Savunmayı susturma çabası videoda!”

‘Makul şüphe mi var? Söylemeye mecbursun’

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları belirtti: “Makul şüphe mi var? Söylemeye mecbursun. Önleme araması için karar mi var? İbraz etmeye mecbursun. Bunları yapmıyorsan ‘polis’ olamazsın. Olamadığın, kendini ‘devlet’ zannetmenden belli… Kimse ‘hukuk devletinden’ bahsedemiyorsa sorumlusu bunlardır.”

‘Dönmez’in zorla karakola götürülmesini kınıyoruz’

Aydın Barosu da, Dönmez’e destek amacıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: “Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in zorla karakola götürülüp fiilen göz altına alınmasını şiddetle kınıyor, Hatay Barosu ile birlikte hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğimizi ve başkanımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.”

‘Polis devletinden korkuyorduk polis devlet oldu!’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Denetleme Kurulu Üyesi avukat Ufuk Özkap da, “Polis devletinden korkuyorduk, polis ‘devlet’ oldu! 20 yıl geriye gidersek 30 yıl ileri gitmiş oluruz.” paylaşımında bulundu.

‘Polis tarafından kimseye keyfi kimlik sorulamaz’

Avukat Merve Türkmen Kaplan da, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu 4/A maddesi özetle der ki; Polis tarafından kimseye ‘keyfi olarak’ kimlik sorulamaz ve kimse keyfi olarak durdurulamaz. Baro başkanına yönelik, devlet olduğunu iddia eden polislerin eylemi hukuksuzdur.” dedi.