Başevirgen: Ekonomi çöktü, tek gelir kaynağı vatandaşın vergisi

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, ekonomik kriz yaşayan Türkiye’nin koronavirüs nedeni ile daha da büyük bir çıkmazın içine sürüklendiğini söyledi. Başevirgen, 100 liralık verginin 10.8 lirasını tütün kullananlardan alındığını kaydetti.

Bekir Başevirgen

Başevirgen, “Hazine vergi tahsilatı yapamıyor. Bütçeyi kurtaranlar ise zorunlu alışverişleri ve ödedikleri faturalarla bir yandan da vergi ödeyen yoksul halk kesimleri. Hazinenin yükü vatandaşın sırtına bindirildi” dedi.

Hazine’nin temel gelir kaynağının, yoksul halk kesimleri olduğunu belirten Başevirgen, yurtiçinde satın alınan malların ÖTV ve KDV’sinin, vergi gelirlerinin yarısına ulaştığını söyledi. Başevirgen, Nisan’da tahsil edilen her 100 liralık verginin 10,8 lirasını tütün kullananlardan toplanan ÖTV’nin oluşturduğunu kaydetti. Başevirgen Nisan ayında her 100 liralık verginin kimler tarafından ödendiğini de açıkladı.

Vergiyi kim ödüyor?

24,7 lirasını Gelir vergisi mükellefleri,

1,8 lirasını Kurumlar vergisi mükellefleri,

16,9 lirasını KDV mükellefleri,

10,8 lirasını Tütün ürünü satan ÖTV mükellefleri,

2,6 lirasını Otomobil satan ÖTV mükellefleri,

9,8 lirasını Petrol ve doğalgaz satan ÖTV mükellefleri,

1,8 lirasını İçki satan ÖTV mükellefleri,

1,3 lirasını Diğer ÖTV mükellefleri,

2,9 lirasını Damga vergisi mükellefleri,

27,4 lirasını BSMV, MTV, Gümrük Vergisi, Şans Oyunları, Özel İletişim Vergisi ve Harç mükellefleri.

14 yılda 1 trilyon 176 milyar lira ÖTV

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Sadece 14 yılda ve sadece ÖTV’den 1 trilyon 176 milyar lira para toplandı. İktidarın ekonomiyi düzeltmeye yönelik yapabildiği en iyi iş, bütün yükü dar gelirli vatandaşın sırtına yüklemek. Devletin vergi gelirinin yüzde 80’i çalışandan çıkıyor. Başta alkol ve sigara olmak üzere mal ve hizmetlere uygulanan ‘dolaylı vergiler’ vatandaşın cebini yakıyor. Para babalarının vergi borcu silinirken bunun maliyetini işçi, emekçi ve emekli ödüyor” dedi.

Vatandaştan toplanan para faize gitti

2020 Nisan ayında 45 milyar TL bütçe açığı verildiğini ve bu açığın geçen yılın 2,5 katı olduğunu belirten Başevirgen, “Böyle bir dönemde yapılması gereken harcamalar olduğunu biliyoruz. Vatandaşımıza verilmesi gereken destekler var. Ancak, vatandaşın vergilerinden toplanan paralar en başta faize gidiyor. 17 milyar TL faize ödenmiş. Faize yapılan ödemeler geçen senenin 3,5’a katı. Yine ilk 4 ayda bütçe açığı yılın tamamı için öngörülen hedefin yarısından fazlasını geçmiş durumda” ifadelerini kullandı.