Başhekim Yardımcısı Edizer görevden alındı

Medeni Kanuna karşı sözleriyle kadınları hedef alan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Başhekim Yardımcısı Ali Edizer, görevden alındı.

Dr. Ali Edizer Fotoğraf: Twitter

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre; Sağlık Bakanlığı, sosyal medyadaki açıklamalarıyla tepki çeken Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer’i görevden aldı.  Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun, Edizer hakkında inceleme başlatarak, sözleşmesini fashederek görevden aldığı belirtildi.

Edizer, görevden alınma kararına ilişkin Twitter hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etikletleyerek, “Aldım, kabul ettim Sayın bakanım başım üstüne” dedi.

Ne olmuştu?

Ali Edizer, twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda, şu ifadeleri kullanmıştı: “Yapmayın, etmeyin kardeşim. Dün işittim, gül gibi bir yuva yıkılıyor. Niye yıkılıyor koca aldattı diye. Ayıptır, günahtır. Oğlum neden aldatıyorsunuz. Allah’u Teala size ruhsat vermiş. Bir başkasını seviyorsanız, onu da alın. İnsan yuvasını yıkar mı? Medeni kanunla zaten mücadele ediyoruz. Ama bizi bacılara mahçup etmeyin.”

Büyük tepki çeken bu ifadeler üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme yaptığını belirterek, “Sosyal medya paylaşımları nedeniyle #GATA’nın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’e partimizde ve kamuoyunda duyulan büyük rahatsızlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilettim. Sn. Bakan duyduğu rahatsızlığı ifade etti, yarın gereğinin yapılacağını iletti. Konun takipçisi olacağız.” demişti.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da, Edizer’in ifadelerine ilişkin Meclis’e soru önergesi vermişti.