Batman’da 7 kişi daha tutuklandı

HABER MERKEZİ – Batman’da 9 gündür gözaltında tutulan 13 kişiden 7’si daha tutuklandı. Batman’da tutuklananların sayısı 19 oldu.

Batman’da gözaltı süreleri uzatılan 13 kişi emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığa getirildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından Seyfettin Demirkılıç ve Sibel İmret adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 11 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme İHD Batman Şube Yöneticisi Cengiz Fırat, İlyas Tiryaki, TJA Aktivisti Ezel Aydın, Tevfik Aydın’ın serbest bırakılmasına, 11 kişinin “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Tutuklananlar Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Tutuklananların isimleri şöyle; DTK Batman Eş Sözcüsü Adil Erin, TJA Aktivisti Derya Arslan, Kemal Bilir, Yazar Mehmet Faysal Özdemir, Yaşar Kırca, Seyithan Mintaş ve Şükrü Baytar.

Batman’da 27 Kasım’da düzenlenen ev baskınlarında HDP ve İHD üye ve yöneticileri, TJA aktivistlerinin de aralarında 30 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 30 kişiden 12’si tutuklanmış 5 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

MA – BATMAN