Belediye meclis üyeleri belediyeye sokulmuyor iddiası

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, kayyım atanan 5 ilçe belediyesinin meclis üyelerinin polis tarafından belediyeye sokulmadığı ve meclis toplantılarına alınmadığını öne sürdü.

Ebrü Günay

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Savur ve Derik belediyelerine kayyım atandığını hatırlattı.

‘Başkan sizi çağırdı mı?’

Günay, belediyelerde her ay gerçekleştirilen meclis toplantılarına katılmak için HDP’den seçilen meclis üyelerinin bu belediyelere gittiğini ancak polis tarafından durdurularak içeri alınmadığını bildirdi.

Günay, polislerin, meclis üyelerine “Başkan sizi arayıp çağırdı mı” diyerek yasal olarak belediyedeki işlemleri denetleme hakları bulunan meclis üyelerinin belediyeye girişlerini engellediğini öne sürdü. Günay, “Her ay yapılan toplantılara çağrılmayan ve yazılı herhangi bir bildirimde bulunulmayan meclis üyelerinin yasal olarak kendilerine verilen sorumlulukları yerine getirmeleri keyfi bir şekilde engellenmektedir” dedi.  

‘Meclis üyeleri hangi gerekçeyle engelleniyor’

Kızıltepe Belediyesi

“Mardin’in kayyım atanan tüm ilçe belediyelerine seçilmiş meclis üyelerinin girişi hangi gerekçe ile engellenmektedir?” diye soran Günay, “Her ay yapılması gereken Belediye Meclisi toplantılarına hangi gerekçe ile HDP’li belediye meclis üyeleri alınmamaktadırlar?” dedi.

‘Kayyımlara soruşturma açacak mısınız?’

Meclis üyelerinin belediye binalarına girişlerinin kayyımların talimatıyla polisler tarafından engellenmesi ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını da soran Günay, “Belediye meclisini toplamadan karar alan ve bu kararları uygulayan kayyımlar ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?”