Berkin Elvan duruşması 18’inci kez ertelendi

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın duruşması, savcının test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle ertelendi.  

Berkin Elvan’ın duruşmasına Canan Kaftancıoğlu ve birçok sivil toplum örgütü katıldı

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın 18’inci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Barış Akademisyenleri, Cumartesi Anneleri, Halkevleri ve çok sayıda kişi izledi. 

Kovid-19 salgını gerekçesi ile duruşma salonuna avukatlar ve Elvan ailesi dışında sınırlı sayıda kişi alındı. Salona giremeyen birçok kişi duruşmayı salon dışında takip etti.  

Duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memuru Fatih Dalgalı da görev yaptığı Van’da Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. 

Anne Elvan salona girmedi

Sabah saatlerinde Adliye’ye gelen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan mahkemeyi protesto etmek amacı ile duruşma salonuna girmezken, adliyenin girişinde bulunan “Adalet Sarayı” yazısının altında bekledi.  

Savcı gelmedi

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar geçtiğimiz hafta Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla Yargıtay’a atanmasından kaynaklı heyetin üyelerinden bir hakim mahkeme başkanlığına getirildi.

Mahkeme savcısı salgın testi pozitif olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamazken, yerine başka bir savcı görevlendirildi.  

Duruşma ertelendi

Savcının salgına yakalanması nedeniyle esas hakkındaki mütalaayı vermediğini belirten mahkeme heyeti, duruşmayı 29 Ocak 2021’e erteledi.   

Dosyaya müdahale ediliyor

Yaşanan bu duruma tepki gösteren Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, “Burada adil yargılama yapılıyor mu kuşkusunu ortadan kaldırılması için kamu idaresinin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu dosyaya yürütme ve İçişleri Bakanlığı en başından itibaren müdahale etmiştir” dedi. 

‘Ellerinden geleni yaptılar’

Duruşma sonrası adliye önünde yapılan açıklamada da konuşan Atalay, Berkin Elvan’ın sokak ortasında öldürenlerin hesap vermesini istediklerini söyledi.

Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Atalay, “Berkin’in katledenler adil bir yargılanma olmaması için 2013 yılının 16 Haziran’ından beri elinden gelen her şeyi yaptı. Bu memleketin emeği ile geçinen insanları Diyarbakır’da Medeni ’ye, İstanbul’da Berkin’e, Ankara’da Ethem’e sahip çıktı.

Karşımızda bir mahkeme var o mahkemenin kendi kararlarını ciddiye almasını, gerçek kılmasını bunun da görünür olmasını istiyoruz” diye konuştu. 

‘Adalete açız’

Berkin Elvan davasına en başından bu yana siyasal iktidarın müdahale ettiğini belirten Atalay, “Dosya karar aşamasına gelmişken dosyada bütün delilleri toplanmasına başkanlık eden, bilirkişi raporlarını talep eden, tanıkları dinleyen mahkeme başkanının son anda Yargıtay üyeliğine terfii ettirilmesi açıkça yürütmenin siyasal iktidarın yargıya müdahalesidir. Biz adalete açız, Türkiye’nin dört bir yanında insanlar adalete aç. Adalet istiyoruz, adaleti kazanacağız” diye belirtti. 

Sorumlular hesap vermeli

Ardından söz alan Elvan’ın babası Sami Elvan, 7 yıldır her türlü acı, işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

7 yıldır acı çektiklerini söyleyen baba Elvan, “Bizim acımız hiç dinmiyor. Biliyoruz Berkin geri gelmeyecek ama bizim gibi acı çeken başka ailelerin olmasını istemiyoruz. Tek talebimiz adil yargılama, adaletin yerini bulması ve önümüzdeki süreçte bu davanın emsal bir dava olması.

Ben Berkin Elvan’ın babası olarak eşim ve çocuklarımla beraber mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Bugün sadece bir kişi yargılanıyor bu kişi de tetikçi biz istiyoruz ki bunun emrini veren, bu cinayete sebep olan herkes tek tek hesap versin ve yargılansın” dedi. 

Anne Elvan: Adalet istiyorum

Son olarak söz alarak kısa bir konuşma yapan anne Gülsüm Elvan, “7 yıldır beklediğim adalet bir türlü gelmedi. Ben adalet istiyorum sorumlular yargılansın istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan çocuğumu benden aldın, adaleti bana ver. Ben adalet istiyorum” diye konuştu. 

MA