Berkun Oya sezonu başlıyor

Tiyatro oyunlarının ardından yazıp yönettiği İyi Geceler Londra filmi ile sinemaya geçiş yapmış olan Berkun Oya kariyerini özel formatlara sahip diziler yazarak devam ettirmişti. Son adlı dizi senaryosu dünya çapında şirketler tarafından ülkelerine özel biçimde yeniden üretilmek üzere satın alınan Oya, 2017 yılında kendi piyesinden uyarladığı sekiz bölümlük Masum dizisi ile alandaki etkisini pekiştirmişti.

Berkun Oya

Çeşitli metinlerinin toplandığı Esneyen Boşluk isimli kitabı da aynı yıl Everest Yayınları’ndan yayınlanan 1977 doğumlu yazar bu sene heyecan uyandıran iki yeni projeyle dönüyor. Netflix’in kendisinden sosyal bir aksiyon projesi istemesi üzerine sekiz bölümlük Bir Başkadır adlı diziyi geliştiren Oya, öte yandan da Azizler filminin senaryosunu tamamlayıp teslim etmiş durumda.

Bir Başkadır’ı yazarın kendisinin yöneteceği bilinirken Azizler filminde ise Taylan Biraderler imzası görülecek. Sinema kariyerlerinde özgün projelerle kendi yollarını açmış olan Taylan biraderler en son 2009 yılında Vavien’i çekmişlerdi. O tarihten bu yana televizyon dizilerinde yer alan yönetmenlerin sinemaya dönüş projesi olarak Azizler’i seçmiş olması senaryonun daha da merak edilmesine sebep oldu.

İkisinin de çekimleri tamamlanmış olan bu projelerin senaryolarıyla ilgili ilk bilgiler de su yüzüne çıkmış durumda. Bir Başkadır’ın hikâyesi sosyal ve kültürel pozisyonları birbirinden ayrı olan özgün karakterlerin yollarının İstanbul’da kesişmesi üzerine inşa edilmişken Azizler ise yaşamından mutlu olmayan orta yaşlı Aziz’in beklenmedik dönüşümünü anlatıyor.

Adalet Birliği yönetmen kurgusu yayınlanacak

2017 yılında vizyona giren Adalet Birliği filmi çıktığı günden beri tartışmaların odağında olmayı sürdürüyor. İki saatlik süresiyle yıldız oyuncuları en bilindik çizgiroman kahramanları olarak izleme imkanı sunan çalışmanın izleyici tarafından beğenilmemesi sektörde dalgalanmalar oluşturmuştu.

Yönetmen Zack Synder’ın filmin son halinin sorumluluğunu almayarak yapım şirketini hedefe yerleştirmesi izleyicilerin sosyal medyada kampanyalar başlatmasına giden yolu açmıştı.

İzleyici yönetmenin orjinal vizyonuna müdahale etmekle suçladığı Warner Bros. şirketine Synder’in kurgusunu yayınlaması konusunda baskı uygulanmaya başlamıştı. Bu baskılar sonunda meyvesini verdi.

Müzik parçalarına çektiği video kliplerden uzun metraj yönetmenliğine geçen Zack Synder kariyerini çizgi roman filmleri üzerine kurmuş bir isim. En prestijli çizgiromanları filmleştirmesiyle meşhur olan yönetmenin orjinal kurgusu Zack Synder’in Adalet Birliği adı altında 2021 yılında HBO Max tarafından yayınlanacak.

Warner Media’ya ait bir internet platformu olan HBO Max’ın 27 Mayıs’ta açılacağı vurgulanırken projenin yayınlanması için ekstra sahneler çekilmesi gerekebileceği belirtildi. Filmin gösterilecek versiyonunun dört saat süreceği öngörüldüğü için altı bölümlük bir dizi olarak yayınlanma ihtimali de konuşulanlar arasında.