Biden-Harris yönetimine geçiş için kaynaklara erişim desteği sağlanacak

ABD’de Genel Hizmetler İdaresi’nin (GSA) Biden-Harris yönetimine sorunsuz ve barışçıl geçiş için federal kurumlardaki kaynak ve hizmetlere erişimine destek sağlayacağı belirtildi.

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın geçiş ekibi tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, federal kurumlar arasındaki organizasyon ve başkanlık geçiş işlemlerinden sorumlu GSA’nın Biden-Harris yönetimine sorunsuz ve barışçıl geçiş için gereken kaynak ve desteği sağlayacağı belirtildi. 

‘Gerekli bir adım’

Bu karar doğrultusunda federal kurumlarda geçiş sürecinin resmi olarak başlayacağına dikkat çekilen açıklamada, “Bugün bu karar, salgını kontrol altına almak ve ekonomimizi tekrar yoluna sokmak dahil ülkemizin karşı karşıya olduğu zorluklarla mücadeleye başlamak için gerekli bir adım.” ifadesi yer aldı. 

Açıklamada, geçiş ekibinin ilerleyen günlerde federal yetkililerle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ulusal güvenlik konularını görüşmeye başlayacağı kaydedildi. 

Açıklamada, Biden’ın, Donald Trump yönetiminin, kendisi ve ekibinin geçiş süreci için federal kurumlardaki kaynak ve hizmetlere erişimine onay vermesini memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Trump geçiş süreci için yetki verdiğini duyurmuştu

Trump, Twitter hesabından her ne kadar yenilgiyi kabul etmeyip mücadeleye devam edeceği açıklaması yapsa da, Joe Biden ve ekibine geçiş sürecinde gerekli prosedürlerin başlatılması için Genel Hizmetler İdaresi ve kendi ekibine yetki verdiğini duyurmuştu. 

AA – NEW YORK