Bilgen’in tutuklanmasının hemen ardından Kars Belediyesi’ne kayyım atandı

Kars Belediye Eşbaşkanı Bilgen tutuklanmasının hemen ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınarak yerine kayyım atandı.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Kobenê soruşturması kapsamında tutuklanmasının hemen ardından İçişleri Bakanlığının onayı ile görevinden uzaklaştırıldı. Kars Belediyesine ise Kars Valisi Türker Öksüz kayyım olarak atandı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP Belediye Meclis üyeleri, HDP İl Genel Meclis üyeleri, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı ile partinin bazı ilçe örgütü yöneticilerinin de arasında olduğu 19 kişi dün gözaltına alınmıştı.

Kars Belediyesi Fotoğraf: AA

HDP’nin 48 belediyesine kayyım atandı

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde 3’ü büyükşehir, 5’i il, 46’sı ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Seçilen 6 belediye başkanına ise KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti. Kars Belediyesi’ne atanan kayyımla birlikte HDP’nin 48 belediyesine kayyım atanmış oldu.

HDP’nin şu an 6 belediyesi kaldı

HDP’nin kazandığı illerde belediyesi kalmazken, 5 belediye başkanının ihraç edilmesi, 1 belediye başkanının da ittifak partisine geçmesiyle birlikte 4’ü ilçe 2’si belde olmak üzere HDP’nin 6 belediyesi kaldı. Kalan Belediyeler ise şöyle; Adıyaman-Kömür, Ağrı-Patnos, Diyarbakır-Çınar, Erzurum-Karaçoban, Şırnak-Silopi, Şırnak-Balveren.