‘Birinci dalganın üçüncü pikine doğru hızla gidiyoruz!’

Sağlık dernekleri yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye’de ilan edilen ilk vakadan sonra toplumda salgının hala kontrol altında olmadığına dikkat çekilerek, “Birinci dalganın üçüncü pikine doğru hızla gidiyoruz!” dedi.

Açıklamada, her tür denetimin eşit uygulandığı, nakit gelir desteğinin uygulandığı sürdürülebilir bir kapanma önerildi.

Fotoğraf: AA

Türk Toraks Derneği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, TTB UDEK Koronavirüs Çalışma Grubu Covid-19 salgınına ilişkin yazılı ortak açıklama yaptı.

‘Üçüncü pike doğru hızla gidiyoruz’

Açıklamada, Türkiye’de ilan edilen ilk vakadan sonra toplumda salgının hala kontrol altında olmadığına, “Birinci dalganın üçüncü pikine doğru hızla gidiyoruz!” denildi. Türkiye’nin, Sağlık Bakanlığı`nın dün açıkladığı rakamlara göre 18 bin 912 yeni Covid-19 vakayla dünyada 7’inci sıraya yerleştiğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’de son 24 saatte 73 kişinin yeni tip koronavirüsten (Covid-19) yaşamını yitirdiği belirtildi.

‘Test sayısı azalmasına rağmen vaka sayısı artmaya devam ediyor’

Açıklamada, “Geçtiğimiz birkaç haftadır Covid nedeniyle ölenlerin sayısı azalma göstermekteyken tekrar artmaya başlamıştır. Yapılan günlük test sayısı azalmasına rağmen vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Maske mesafe ve hijyen önlemlerinin yeterli gelmediği ortadadır.” denildi.

‘Sürdürülebilir bir kapanma öneriyoruz’

Açıklamada, şu öneriler yer aldı: “Şimdiye kadar olan ‘aç-kapalarla’ neredeyse bir yıldır kapalı olan sosyal ve ekonomik hayata karşın, toplumun tüm kesimlerini içeren, ülkeye giriş çıkışlarda ciddi tedbirlerin alındığı, her tür denetimin herkese eşit olarak uygulandığı, toplumun hiçbir kesiminin kenarda unutulmuş hissetmediği, nakit gelir desteğiyle sürdürülebilir bir kapanma öneriyoruz. Bu kapanma süresi bilimsel verilere dayanılarak, konuyla ilgili kurumlar ve sağlıkla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte belirlenmelidir.”

‘Aşılama hızını arttırmak zorunda olduğumuz açıktı’

Türkiye  ilk 3 günde 650 binden fazla kişiyi aşılayabilmiş sağlık çalışanlarına sahip bir ülke olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Yeterli sayıda  ve  çeşitlilikte aşı sağlandığı takdirde  hızlı aşılama ile toplumdaki hastalık yükü azaltılabilir. Aşılama hızını arttırmak zorunda olduğumuz açıktır. Sürdürülebilir hızlı kapanma ve beraberinde hızlı aşılama sonrasında da basamaklandırılmış ve güvenli bir açılma planlanmalıdır.” diye kaydedildi.

Yeni1Mecra