BM: Libya’da ateşkes siyasi sürece dönüşmeli

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya’da taraflara ateşkese bağlı kalmaları çağrısında bulunarak, “Bazı ihlaller yaşansa da büyük değil, ateşkes işliyor. Ateşkesten gerçek bir siyasi sürece geçmemiz gerek ve henüz orada değiliz” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres – AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ni kapalı oturumda Berlin’deki Libya Konferansı hakkında bilgilendirdikten sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Libya Konferansı’nın büyük bir adım olduğunu ancak daha sadece bir başlangıç olduğunu savunan Guterres, Libya’da siyasi yaşamın normalleşmesine olanak sağlayacak ve reform sürecini yönetecek bir siyasi forum kurulacağını belirtti.

‘Bazı ihlaller yaşansa da ateşkes işliyor’

Guterres, bu forumda yer alacak birtakım isimlerden bahsedildiğine ve bu isimlerden bazılarının ise tarafların onayıyla BM tarafından seçileceğini anlattı. Guterres, ”Önümüzde uzun bir yol var. Bazı ihlaller yaşansa da büyük değil, ateşkes işliyor. Ateşkesten gerçek bir siyasi sürece geçmemiz gerek ve henüz orada değiliz.” dedi.

‘Taraflara baskının sürdürülmesi gerekli’

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin, uluslararası toplumun ve taraflar üzerinde nüfuzu bulunan ülkelerin ateşkes ile belirlenen yol haritasının uygulanması için Libya’daki taraflara baskıyı sürdürmesinin gerekli olduğunu savundu. Guterres, Libya’ya yönelik silah ambargosu ihlallerinin ise ”kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Taraflara barış için liderlik göstermeleri çağrısı

Guterres, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e Berlin Zirvesi’nin sonuçlarını kabul etme ve Libya’da birlik ve barış sağlanması için liderlik göstermeleri çağrısında bulundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak’ta uluslararası toplumun katılımıyla düzenlenen Libya Konferansı’nda taraflar sahadaki ateşkese bağlı kalınacağı vaadinde bulunmuştu.

Libya’da iç savaş

Libya’da 2011’de “Arap Baharı” olarak tanımlanan kitlesel halk hareketlerinde Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından bu yana iç savaş yaşanıyor. Birden fazla yönetimin olduğu Libya’da, 2014 seçimlerinin ardından Libya siyaseten ikiye bölündü. Bunlardan birisi Libya’nın doğusunda Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi diğeri ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti.

Libya’da çatışmalar nedeniyle sayısı tam olarak bilinmese dahi şu ana kadar binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin ise yerlerinden edildiği belirtiliyor.