BM’den İdlib için ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib kentinde 21’inci yüzyılın en büyük insani felaketinin yaşandığına dikkat çekerek, tek seçeneğin ateşkes olduğu çağrısında bulundu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, İdlib’de yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Lowcock, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde yaşananların “dehşete düşüren” yeni bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

‘Kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarıda kaldı’

Lowcock, aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Lowcock, göç eden Suriyelilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarıda kaldığına dikkati çekti.

‘Bebekler soğuktan öldü’

Annelerin çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yaktığına vurgu yapan Lowcock, bebeklerin soğuktan öldüğüne dikkat çekti. Hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alındığını belirten Lowcock, okul ve hastanelerin kapandığını hatırlattı. Lowcock, çökmek üzere olan temel altyapı ve salgın hastalık riski konusunda da uyarılarda bulundu.

‘Tek seçenek ateşkes’

Lowcock, insani yardım çalışanlarının da hedef alındığı ve hayatını kaybettiğine işaret etti. Lowcock, “21’inci yüzyılın en büyük insani felaketi ancak BM Güvenlik Konseyi ve nüfuz sahibi diğerlerinin bireysel çıkarlarını bir kenara bırakıp, insanlık için ortak adım atmasıyla önlenebilir. Ve tek seçenek ateşkes.” dedi.

AA – BM