BM’den KKTC’ye ‘Kapalı Maraş’ kararından geri adım atması çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), KKTC’ye kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararından geri adım atması ve Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde yer alan Kapalı Maraş, 46 yılın ardından ilk kez kademeli olarak açılmaya başlayacak Fotoğraf: Muhammet İkbal Arslan/AA

BMGK, KKTC’nin kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararını kapalı oturumda görüştü. Toplantı sonrası BMGK tarafından yapılan ortak açıklamada, kapalı Maraş’ın statüsünün BMGK kararlarındaki geçerliliğini koruduğu ve bu kararlara uygun olmayan hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği belirtildi. 

‘Tek taraflı adımlardan kaçınılmalı’

Açıklamada, ”BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim’de Ankara’da kapalı Maraş’ın sahil şeridinin açılmasına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor, bu eylemden geri adım atılması ve Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yapıyor.” denildi. 

İki toplumlu bir federasyona dayalı çözüme destek

BMGK kararlarına saygı duyulması ve kararların uygulanması çağrısında da bulunan konsey, Kıbrıs halkının istekleri doğrultusunda siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı, kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme destek verdiğini bildirdi. 

BMGK, ayrıca Kıbrıslı taraflara ve garantör ülkelere KKTC’deki seçimlerin ardından yapıcı diyalogda bulunmaları çağrısında bulundu.

AA – BM