Boğaziçi eylemine müdahale: 38 gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto eylemine müdahale eden polis 38 kişiyi gözaltına aldı.

Müdahaleye “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ile karşılık veren 30 kişi gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto eylemine polis müdahale etti. Eylemin yapılacağı Güney Kampüsü kapısının önüne gelmek için Etiler durağında bekleyen kitleye polis müdahale etti. Müdahaleye “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ile karşılık veren 38 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan üniversite içinde toplanarak kampüs kapısı önüne gelmek isteyen öğrencilerin önü de kapı girişinde polis ve güvenlikçiler tarafından kesildi. Öğrencilerin önünde barikat kurularak dışarı çıkmalarına izin verilmedi.

Engele rağmen yürüdüler

Bunun üzerine öğrenciler rektörlük binasına doğru yürümek istedi. Önleri polis tarafından kesilen öğrenciler tüm engellemelere rağmen rektörlük binası önüne kadar yürüdü. “Kayyım defol üniversiteler bizimdir” sloganları atan öğrencilerin bekleyişi devam ediyor.

Okulun dışında dayanışma için toplanan gençlik örgütlerine de müdahale eden polis, öğrencilerin etrafına dahi bakmasına izin vermeyerek “Kafanı kaldırma gözaltına alırım, aşağı bak. Ters kelepçe yaparım” diyerek öğrencileri tehdit ediyor.

Boğaziçi Dayanışması’ndan açıklama

Boğaziçi Üniversitesi öğrecilerinin oluşturduğu Boğaziçi Dayanışma adlı sosyal medya hesabından şu açıklama paylaşıldı:

“İşkenceyle gözaltına alınan 38 omuzdaşımız, sıra arkadaşımız Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülüyor. Bir Boğaziçi direnişçisinin gözaltı aracından gelen son mesajı: ‘Selamlarımızı iletin hepimizi tutuklasalar da baskılarla yılmayız, siz rektörlüğü alın yeter :)'”

MA / Yeni1Mecra