Buldan: Bu düzen kadın mücadelesiyle değişecek

HDP Parlamento Kadın Grup Toplantısı, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınların katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Türkiye’de kadın mücadelesinin yeni bir direniş dalgası ortaya koyduğuna işaret ederek, “Bu düzen kadın mücadelesiyle değişecek.” dedi.

HDP Parlamento Kadın Grup Toplantısı Fotoğraf: HDP Kadın Meclisi

HDP Parlamento Kadın Grup Toplantısı, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen kadınların katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve kadın parlamenterler, kadınların “Jin Jiyan Azadi” sloganları eşliğinde salona girdi. Toplantıya konuk olarak katılan İskenderun Kadın Platformu adına Mehtap Sert ve Tuzla Kadın İşçileri adına Fikriye Sarıgül de konuştu.

İskenderun Kadın Platformu adına Mehtap Sert konuştu

Mülteci kadınlara ilişkin konuşan Mehtap Sert, savaşın ve sonrasında yaşanan göçün kadınlar üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Sert, “Bunun sonucunda derin travmalar yaşarlar. Ülkemizdeki göçmen kadınlar yaşadıkları bu travma ile birlikte kendilerini ifade edememenin travmasını da yaşarlar” dedi.

Tuzla Kadın İşçileri adına konuşan Fikriye Sarıgül de, çalışma yaşamında kadınların durumuna dikkat çeken bir konuşma yaptı. Tekstil’de 30 yılını doldurduğunu ve EYT’ye takıldığını anlatan Sarıgül, her türlü sömürüye uğradığının altını çizdi.

‘Burada kadın işçilerin durumunun dinlenmesi çok önemli’

Tuzla Kadın İşçileri adına Fikriye Sarıgül konuştu

Burada kadın işçilerin durumunun dinlenmesinin, konuşulmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Sarıgül, “Bu bizim umudumuzu ve inancımızı büyüttü. Biz fabrikalarda çalışan kadınlar, yaşadığımız sorunları toplumun diğer sorunlarıyla birleştirmediğimiz müddetçe yalnız kaldığımızı biliyoruz.” dedi.

Çalıştıkları her yerde kadınların ve çocukların daha çok sömürü ve cinsel istismar ile karşı karşıya kaldığını belirten Sarıgül, AKP iktidarının bütün politikalarını yoğun bir şekilde çalışma hayatında yaşadıklarını ancak örgütlü olmadıkları için seslerini duyuramadıklarını söyledi. Sarıgül, “Sizlere Darıca’da direnen kadınların selamlarını getirdim” dedi.

Bazı milletvekilleri yöresel elbiselerle toplantıya katıldı

Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün kadın grubu olarak toplandıklarını ifade eden Buldan, tüm kadınların 8 Mart’ını kutladı.

‘Gerçekler asla karanlıkta kalmayacak’

Gazetecilere yönelik tutuklamaları hatırlatan Buldan, “Geçen hafta gazeteciler ve yazarlar tutuklandı. AKP yargısı eliyle gerçekleştirilen bu hukuk dışı tutuklamaları HDP olarak kınıyoruz. Biliyoruz ki, iktidar ne yaparsa yapsın hakikatin sesini kesemeyecektir, gerçekler asla karanlıkta asla kalmayacaktır.” dedi.

‘Selçuk Başkan yolsuzlukları ortaya çıkardığı için hedef alındı’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında verilen 9 buçuk yıl hapis cezasını hatırlatan Buldan, “Bu karar hukuk dışıdır, siyasidir, gayrimeşrudur, halk iradesine bir saldırıdır. Asla tanımıyoruz.” dedi. Mızraklı’nın kayyım yolsuzlukları ve hırsızlıklarını ortaya çıkardığı için özellikle hedef alındığına vurgu yapan Buldan, “Bu devran böyle devam etmeyecektir. Halk iradesine kelepçe vuranlar elbet gerçek adalet önünde tüm bu hukuksuzlukların hesabını teker teker verecekler, adaletten kaçamayacaklar.” şeklinde konuştu.

Mızraklı’ya ve tutuklanan gazetecilere dayanışma duygularını ileten Buldan, “Hakikati ortaya çıkarmaya ve halkın iradesini yok sayan politikalarınıza karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘8 Mart’ta her yerde alanlardaydık’

8 Mart’ta ülkenin her bir yerinde meydanlarda, alanlarda olduklarını söyleyen Buldan, “Haklarımıza sahip çıkmak için, savaşa, talana, sömürüye, ayrımcılığa karşı durmak için, kadına yönelik şiddete dur demek için, dayanışmayı büyütmek, daha yaşanılır bir dünya inşa etmek için kadınlar her yerde bir araya geldi.” dedi. Buldan, “Buradan bir kez daha zindanlarda direnen kadınlar başta olmak üzere Türkiye’de ve dünyada direnen tüm kadınlara bir kez daha binlerce selam olsun diyoruz.” diyerek, 21. yüzyılın kadınların zafer yüzyılı olacağını söyledi.

‘Kadınların mücadelesi herkese cesaret ve ilham veriyor’

Irkçı, tekçi ve cinsiyetçi yönetimlere alternatif siyasal sistemler ortaya koyma iddiasında olan birçok mücadelenin merkezinde kadınların yer aldığına vurgu yapan Buldan, “Bu yeni eylem ve mücadele, hak ve eşitlik talep eden herkese cesaret ve ilham vermektedir.” dedi.

Türkiye’de de kadın mücadelesinin yeni bir direniş dalgası ortaya koyduğunu belirten Buldan, “Çünkü kadınların bedeni ve kadın kazanımları ağır saldırı altındadır. 18 yıllık AKP erkek iktidarı kadınların haklarını ve kazanımlarını ortadan kaldırmak için kadın karşıtı politikalarına olanca gücüyle ağırlık vermektedir. Günde neredeyse 3 kadının katledildiği, şiddetin erkek devlet-erkek iktidar-erkek yargı eliyle teşvik edildiği ağır bir süreç yaşıyoruz.” diye kaydetti.

‘Feminist gece yürüyüşü yapan kadınlara selam olsun’

Kadınların engellemelere rağmen İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşünü gerçekleştirdiğini hatırlatan Buldan, “İstanbul’da yürüyen bütün kadınlara da buradan selam olsun!” dedi. Yürüyüşte kadınlara yönelik polis şiddetine tepki gösteren Buldan, “8 Mart’ta kadınlara işkence yaptılar. Hem gözaltına alınırken hem otobüste hem de götürüldükleri yerlerde kadınlar şiddete uğradılar.” dedi.

‘Kadın düşmanlığını genişletiyorsunuz’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Kadınların özgürlük alanını genişlettik” diye açıklama yaptığını belirten Buldan, “Siz özgürlüğü değil kadın düşmanlığını genişletiyorsunuz. Kadınlar bunu görmüyor mu sanıyorsunuz? Siz kadın düşmanısınız, bu sabittir; tarihe de böyle geçtiniz.” yanıtını verdi.

‘Kadın cinayetlerinin üstü kapatılıyor’

Kadın cinayetlerine değinen Buldan, Nadira Kadirova dosyasının kısa sürede takipsizlikle sonuçlandığını, Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümünün kayıtlara intihar diye geçtiğini söyleyerek, “İşin ucu yine bunlara AKP’ye dayanınca olayın üzeri kapatıldı.” dedi. Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun iki aydır kayıp olduğunu hatırlatan Buldan, “İktidar Doku’nun bulunmaması için özel bir çaba göstermektedir.” diye konuştu.

‘20 milyon kadın iş gücüne dahil değil’

Çalışabilecek durumda olmasına rağmen 20 milyonu aşkın kadının iş gücüne dâhil edilmediğine vurgu yapan Buldan, bölge illerinde kadınların yüzde 87’sinin işsiz olduğuna dikkat çekti. Buldan, “KHK’lerle binlerce kadını işsiz ve yoksul bıraktılar. Sosyal yardıma başvuranların yüzde 80’i yine kadınlardır. Ekonomik krizin en ağır yükünü yaşayan biz kadınlarız.” diye konuştu.

‘Bu düzen kadın mücadelesiyle değişecek’

Her geçen gün artan ırkçılığa karşı kadınların daha çok bir araya gelme zamanı olduğunu belirten Buldan, “Hep birlikte, yan yana durarak gücümüzü büyütme zamanıdır. İnanın ki bizim değiştirme gücümüz vardır ve değiştireceğiz. Bu düzen kadınlarla değişecektir! İktidar keder verir ama kadın direnişi neşe ve umut verir!” şeklinde konuştu.

‘Yanlış hesap İdlib’den döndü’

Buldan konuşmasının devamında iktidarın Suriye politikasını eleştirdi. Başından beri İdlib konusunda iktidarı uyardıklarını söyleyen Buldan, “Yanlış hesap bu kez Bağdat’tan değil İdlib’den geri döndü. Fakat bunu görecek bir göz ve akıl yok. Çıkmaları gereken yerde kalmaya devam ettikçe ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemekteler. İdlib’de battıkça soluğu Moskova’da alıyorlar! Moskova’yla, NATO’yla, Washington’la bugüne değin sayısız görüşme yaptılar. Hiçbir şey değişmedi. Acı ve yıkım katlanarak devam etti.” diye konuştu.

‘Savaşı başlatanlar erkekler, ölenler ise bizim çocuklarımız’

Geçen hafta 30 erkeğin Moskova’da kafa kafaya vererek halklar adına kararlar verdiklerini ifade eden Buldan, şöyle konuştu: “Savaşı başlatanlar onlar, yani erkekler. Ölüme yol açanlar yine erkekler. Ama ölenler halklarımız yani bizlerin çocukları. Bu çocuklar, Türk’tür, Kürt’tür, Arap’tır, Ermeni’dir, Süryani’dir, Êzidî’dir. Yani bizim halklarımızın çocuklarıdır. Peki, Suriye halklarına sordunuz mu ne istiyor diye? Peki, onlar sormazlar mı size? Bunların zihniyetinde halklarla diyalog değil, savaş çığırtkanlarıyla, silah tüccarlarıyla diyalog vardır.”

‘Yol yakınken Suriye’den çıkın’

“2015’te o dönemin tanığıyız, Dolmabahçe Sarayı’nda çözüm masasını devirdikleri için bugün Kremlin Sarayı’ndan çıkamıyorlar.” diyen Buldan, AKP’ye Suriye’den, İdlib’den bir iktidar hikâyesi çıkmayacağını söyledi. Türkiye’nin yol yakınken Suriye’den derhal çıkması gerektiğini belirten Buldan, “Suriye’den elinizi çektiğiniz gün hem Suriye hem Türkiye hem de Ortadoğu rahatlayacaktır.” dedi.

‘Yunanistan sınırında yaşananlar tam bir insani krizdir’

Türkiye’nin Yunanistan sınırında bekleyen mültecilerin yaşadıklarını insani kriz olarak değerlendiren Buldan, insanlığın ayaklar altına alındığının göstergesi olduğunu söyledi. AKP iktidarının yıllarca “şu kadar mülteciye baktık” diyerek övündüğünü belirten Buldan, “AKP iktidarı, şimdi gidenleri saymaktadır. ‘Ne kadar kovduk’ diye her gün sayı veriyorlar. İnsanları ölüme göndermekle övünen bir iktidar var karşımızda. Ayıptır diyoruz, yazıktır, günahtır. İnsan utanır biraz!” diye konuştu.

‘Mültecilere kapıları açın’

İktidara seslenen Buldan, “Mültecileri zorla, tehditle göndermekten vazgeçin. Mültecileri kirli pazarlıklarınıza alet etmeyin. Avrupa’ya da seslenmek istiyorum: Kapılarınızı insanlığa açın. Mültecilere derhal açın. Mültecilere acil insani yardımı derhal yapın.” diye konuştu.

Halkların demokratik birliğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Buldan, “Kadınların öncülük ettiği dayanışma ve ortak mücadele anlayışının tüm topluma yayılması ve demokrasi güçlerinin de aynı zeminde bu birlikteliği geliştirmesi tarihsel bir sorumluluktur.” dedi.